Zobacz archiwum wiadomości:
od 01.2024   07-12.2023   01-06.2023   07-12.2022   01-06.2022   07-12.2021   01-06.2021   07-12.2020   01-06.2020   07-12.2019   01-06.2019   07-12.2018   01-06.2018   07-12.2017   01-06.2017   07-12.2016   01-06.2016   07-12.2015   01-06.2015   07-12.2014   01-06.2014   07-12.2013   01-06.2013   07-12.2012   01-06.2012   07-12.2011   01-06.2011   07-12.2010   01-06.2010   07-12.2009   01-06.2009   07-12.2008   01-06.2008   07-12.2007   01-06.2007   07-12.2006   01-06.2006   07-12.2005   01-06.2005   2004   2003  

30 czerwca 2023

System BS Solution z nagrodą Hit Roku 2023 w konkursie Gazety Bankowej

W Villa Foksal w Warszawie 28 czerwca 2023 roku odbyła się Gala Technobiznes 2023, którą zorganizowała Gazeta Bankowa - najdłużej ukazujący się w Polsce magazyn ekonomiczny.

W trakcie Gali rozstrzygnięto wyniki prestiżowego konkursu Hit Roku. Konsorcjum firm I-BS.pl sp. z o.o. i HEUTHES sp. z o.o. otrzymało nagrodę główną Hit Roku 2023 w kategorii Bankowość oraz Rekomendację w tym samym konkursie za system BS Solution.

„To dla nas ogromne wyróżnienie, za które dziękujemy Kapitule Konkursu. Bardzo duże znaczenie ma dla nas fakt, że nasz projekt oceniany był jako produkt dedykowany nie tyle dla bankowości spółdzielczej, co komercyjnej. Pokazuje to, jak bardzo elastyczne i uniwersalne są nasze rozwiązania. Bankowość internetowa EBO eBank Online oraz mobilna EBO Mobile PRO to nowoczesny design, intuicyjna i szybka obsługa produktów bankowych z poziomu klienta bankowego. Platforma low-code QUANT to elastyczne narzędzie do zarządzania danymi i dokumentami. Pozwala łączyć dane biznesowe pochodzące z wielu źródeł, wprowadza równowagę pomiędzy ludźmi, procesami i technologią. Wszystkie nasze produkty, które składają się na wspólny projekt pod nazwą BS Solution to zestaw kompatybilnych narzędzi, które obniżą koszty i zwiększą przewagę konkurencyjną na rynku bankowym” - powiedział Henryk Mierzwiński, Prezes Zarządu I-BS.pl sp. z o.o.

Z kolei Wojciech Grzybek, Prezes Zarządu HEUTHES sp. z o.o. powiedział: „Dziękując Szacownej Kapitule Konkursu za główną nagrodę dla rozwiązania BS Solution, którego centralnym elementem jest system produktowo-księgowy GRYFBANK, chcę podkreślić, że jest to dla nas ważny kamień milowy na ścieżce funkcjonowania rozwijanego przez nas od 1992 roku systemu klasy core banking. Najnowsza odsłona GRYFBANK zawiera szereg autorskich technologii m.in. BPCAD i KOBADIBUS oraz Moduł Prowizyjny i jest przystosowana do pracy w chmurze prywatnej banku jak i każdej innej dostępnej chmurze obliczeniowej. Przy bardzo atrakcyjnej cenie Banki Spółdzielcze mają po raz pierwszy dostęp do najnowocześniejszych systemów bankowych oferowanych dotychczas jedynie dużym bankom komercyjnym. Nowa platforma BS Solution zdecydowanie zwiększy atrakcyjność Banków Spółdzielczych, ułatwi obsługę klientów w placówkach bankowych oraz uniezależni Banki od dostawcy systemu w kwestii tworzenia i zarządzania produktami bankowymi. System GRYFBANK jest najnowocześniejszym technologicznie, otwartym rozwiązaniem opartym na mikroserwisach co pozwoli BS-om indywidualnie kształtować infrastrukturę softwerową eksploatowaną w danym Banku. Mamy nadzieję, że dzięki BS Solution zniknie na rynku bankowym przekonanie, że Banki Spółdzielcze odstają w kwestiach technologicznych od banków komercyjnych”.

BS Solution zostało przygotowane przez konsorcjum I-BS.pl sp. z o.o. i HEUTHES sp. z o.o. na bazie wieloletnich doświadczeń tych firm w wytwarzaniu i serwisowaniu oprogramowania dla sektora bankowego.

Centralnym elementem tego rozwiązania jest system produktowo-księgowy GRYFBANK autorstwa HEUTHES sp. z o.o., agregujący dane i integrujący je z nowoczesnymi kanałami dystrybucji, takimi jak bankowość internetowa EBO eBank Online oraz bankowość mobilna EBO Mobile PRO autorstwa I-BS.pl sp. z o.o. Zgromadzone dane o klientach i transakcjach stanowią źródło dla generowanej w zautomatyzowany sposób sprawozdawczości obowiązkowej oraz dla zarządzania ryzykami w module RISQ i szeroko pojętej sprawozdawczości zarządczej ‒ QUANT.

Nagroda Hit Roku wręczona została po raz szesnasty, a firmy z branży IT zostały docenione za innowacje i najciekawsze rozwiązania, produkty oraz usługi, które kapituła konkursu uznała za technologiczne hity w bankowości, a także szeroko pojętej branży finansowej.

Kapitułę konkursu Hit Roku stanowili: Janusz Cieszyński - Minister Cyfryzacji, Justyna Orłowska - Szef Centrum GovTech i Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Prof. Andrzej Gospodarowicz - Katedra Bankowości Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Dr hab. Andrzej Sobczak - Kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką Szkoły Głównej Handlowej, Patrycja Sass-Staniszewska - Prezes Zarządu Izby Gospodarki Elektronicznej, Dr hab. Zbigniew Krysiak - adiunkt w Zakładzie Zarządzania Ryzykiem przy Instytucje Finansów Korporacji i Inwestycji w Szkole Głównej Handlowej, Paweł Borys - Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Romuald Orzeł - Prezes Zarządu Grupy Medialnej Fratria, Maciej Wośko - redaktor naczelny Gazety Bankowej i Stanisław Koczot - zastępca redaktora naczelnego Gazety Bankowej.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konkursów TechnoBiznes objęły: govTech Polska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej informacji na stronie: www.bssolution.pl

27 czerwca 2023

VTM (Virtual Thread Methodology) - technologia wirtualnych wątków w systemach HEUTHES

Firma HEUTHES prowadziła prace badawczo rozwojowe nad wprowadzeniem technologii używającej wirtualnych wątków JAVA, które wspomogą autorskie systemy HEUTHES np. system GRYFCARD, w aplikacjach odpowiadających za autoryzację komunikatów kartowych w banku SGB.

VTM - jest to nowoczesna, wysoce wydajna technika, która używa wirtualnych wątków przy różnego rodzaju blokujących operacjach i przy zachowaniu tej samej konfiguracji sprzętowej. Technologia zapewnia wysoką wydajność oraz przepustowość i tym samym skalowalność, a także znacznie mniejsze zużycie pamięci, w aplikacjach wielowątkowych bez użycia programowania reaktywnego.

Wspomniane pozytywne aspekty są zagwarantowane, ponieważ wątek wirtualny jest zarządzany i planowany przez maszynę wirtualną, podczas gdy na wysokim poziomie wątek jest zarządzany i planowany przez system operacyjny. Obecnie, aby utworzyć nowy wątek, musimy wykonać wywołanie systemowe, a to kosztowna zasobowo operacja.

Alokacja wirtualnych wątków nie wymaga wywołania systemowego i nie wymaga przełączania kontekstu systemu operacyjnego. W rezultacie, ponieważ jesteśmy wolni od systemowego przełączania kontekstu, możemy stworzyć znacznie więcej takich wirtualnych wątków.

Podobnie jak tradycyjne wątki, wątek wirtualny również uruchamia swój kod w bazowym wątku systemu operacyjnego, ale nie blokuje wątku systemu operacyjnego przez cały okres istnienia kodu. Utrzymanie wolnych wątków systemu operacyjnego oznacza, że ​​wiele wirtualnych wątków może uruchamiać swój kod Java w tym samym wątku systemu operacyjnego, efektywnie go współdzieląc. Warto wspomnieć, że możemy stworzyć bardzo dużą liczbę wirtualnych wątków (miliony) w aplikacji bez uzależnienia od liczby wątków platformy. Te wirtualne wątki są zarządzane przez JVM (Java Virtual Maschine), więc nie dodają dodatkowego narzutu związanego z przełączaniem kontekstu, ponieważ są przechowywane w pamięci RAM jako zwykłe obiekty Java.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych wątków, kod aplikacji działa w wirtualnym wątku przez cały czas trwania żądania (w stylu "wątek na żądanie"), ale wątek wirtualny zużywa wątek systemu operacyjnego tylko wtedy, gdy wykonuje obliczenia na procesorze. Wirtualne wątki nie blokują wątku systemu operacyjnego, gdy czekają lub śpią. Wirtualne wątki pomagają osiągnąć taką samą wysoką skalowalność i przepustowość jak asynchroniczne interfejsy API z tą samą konfiguracją sprzętową. Dodatkowo, są lepiej skalowane niż standardowe wątki, bo nie są mapowane 1:1 na wątki systemu operacyjnego.

Wątki wirtualne najlepiej nadają się do wykonywania logiki, która spędza większość czasu na zablokowaniu, czekając, na przykład, na przybycie danych do gniazda sieciowego, czyli w logice, która jest używana np. w każdej aplikacji internetowej.

Zalety technologii:

  • zmniejszają zużycie pamięci w aplikacji (wirtualne wątki zajmują znacznie mniej pamięci niż standardowe wątki),
  • zwiększają wydajność aplikacji (wirtualne wątki szybsze są niż normalne wątki, nawet do 2 razy),
  • zwiększają przepustowość i zmniejszają opóźnienie aplikacji internetowych (można utworzyć kilka milionów wątków wirtualnych).

Podsumowując, technikę VTM można użyć wszędzie, w każdej aplikacji wielowątkowej, internetowej, gdzie liczy się wydajność, wysoka przepustowość i skromne zużycie pamięci, przy wykorzystaniu tej samej konfiguracji sprzętowej.

Firma HEUTHES pracuje nad tym aby technologia wirtualnych wątków VTM została w najbliższym czasie po raz pierwszy użyta w aplikacjach internetowych: GCJ Switch Proxy oraz MCJ Switch, które odpowiadają za autoryzację komunikatów kartowych w systemie GRYFCARD. Komunikatów kartowych na sekundę może być kilkaset i więcej, dlatego żeby taką ich ilość obsłużyć, zostanie użyta technika VTM. Komunikaty kartowe przychodzą z zewnętrznego systemu FDP i są przez HEUTHES przetwarzane przy użyciu technologii VTM oraz wysyłane do zewnętrznego systemu anty-fraudowego. Wprowadzenie nowej technologii musi być poprzedzone zaawansowanymi badaniami (teoria masowej obsługi wraz z naszą technologią PROAPERMAN) i testami, a także zmianami w parametryzacji systemów. Dlatego w VTM wprowadzono możliwość przełączania się pomiędzy starą i nową metodą co zapewni bezpieczeństwo przetwarzania.

14 czerwca 2023

Relacja z XVII pikniku firmowego HEUTHES – Gotowi na przygodę

Siedemnasty piknik firmowy HEUTHES odbył się 3 czerwca 2023 roku na terenie pensjonatu W Sam Las w miejscowości Barnówko, w powiecie myśliborskim w województwie zachodniopomorskim. W tym malowniczym miejscu nad rzeką Myślą, wśród lasów i jezior w gminie Dębno, nieopodal rezerwatu Czapli Ostrów położonego na jeziorze Ostrowieckim, pracownicy firmy HEUTHES, a także zaproszeni goście spędzili kilka godzin na wspólnych zabawach, biesiadowaniu i rozmowach.

Oprócz ciekawego położenia i unikatowego środowiska przyrodniczego małe Barnówko może pochwalić się bogatą i długą historią sięgającą IX wieku, kiedy to spod władzy plemienia Lubuszan terytorium przejął i opanował pierwszy polski władca Mieszko I. Różne potem były dzieje tych ziem i różni posiadacze mieli ją we władaniu. Ostatnim przedwojennym, kilkusetletnim właścicielem wsi była rodzina von Borne, która zapoczątkowała tradycję hodowli słodkowodnej fauny sprowadzając z Ameryki do stawów w Barnówku nieznane dotąd odmiany ryb i raków. Ostatecznie w roku 1945 Barnówko i okolice wraz z Pomorzem Zachodnim znalazły się w granicach państwa polskiego i do dziś kontynuują tradycję hodowli ryb. Na terenie pensjonatu W Sam Las, który podtrzymuje to wielowiekowe dziedzictwo, znajduje się kilka stawów rybnych, z których świeżo złowione pstrągi uczestnicy pikniku mieli okazję degustować.

I na takich to właśnie historycznych ziemiach, będących częścią wyjątkowego siedliska przyrodniczego z rzadko spotykaną i chronioną florą i fauną firma HEUTHES zorganizowała rodzinny piknik. Wspomniane tło historyczno - przyrodnicze to tylko dodatek do głównych atrakcji pikniku przygotowanych przez organizatorów. Jak wskazuje hasło przewodnie - „Gotowi na przygodę” - zaskakujących i niecodziennych rozrywek nie brakowało.

Ideą pikniku było przekazanie wiedzy i ciekawostek z zakresu podróżowania i eksplorowania natury bezpośrednio od praktyków do uczestników pikniku. W ramach tej strefy zaproszeni specjaliści od podróży i przetrwania na łonie przyrody opowiadali i demonstrowali to co w oswajaniu przygód potrzebne, a więc pokazy sprzętu m.in.: buty, plecaki, tarpy, namioty, śpiwory, liny, węzły, hamaki, kuchenki "leśne", rozpalanie ogniska. Uczestnicy pikniku mieli okazję dowiedzieć się jak zorganizować biwak w lesie, jak przygotować się do podróży np. w góry czy inne dzikie tereny. Oczywiście wiele zadań związanych z podróżowaniem można było wykonać własnoręcznie pod okiem fachowców, co przysporzyło wielu śmiesznych ale i pouczających sytuacji.

Miłośnicy specjalistycznych kajaków mogli popływać pod okiem zawodowego podróżnika kajakarza. Jedną z ulubionych zabaw są zwykle warsztaty rodzinne i mając w pamięci duże zainteresowanie budowaniem rakiet z roku ubiegłego, organizator ponownie przygotował stanowisko, przy którym całe rodziny znowu konstruowały rakiety o napędzie wodno - powietrznym z butelek PET, które później zostały wystrzelone, a właściciele tych, które poleciały najdalej zostali zwycięzcami konkurencji.

Zupełną nowością na pikniku były kąpiele leśne, czyli spacer po lesie połączony z filozofią i podbudową naukową, jak czerpać z lasu za pomocą każdego zmysłu. Do tego gry i zabawy, tworzenie leśnych "perfum mocy" z owoców lasu, które okazały się hitem zwłaszcza dla żeńskiej części uczestników.

Jak zwykle priorytetowo potraktowana została strefa atrakcji dla dzieci w każdym wieku, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do najbardziej popularnych należały: dziecięca leśna zabawa, czyli budowanie szałasów, tworzenie leśnej ścianki do zdjęć i zaproszenie rodziców do wspólnych fotografii, leśna wielka gra planszowa, malowidła na kamieniach, tworzenie obrazów za pomocą dostępnych w lesie elementów oraz tworzenie plecaków z kawałka tkaniny i innych dostępnych w naturze materiałów. Dla najmłodszych milusińskich przygotowane zostały: dmuchana duża zjeżdżalnia, zamek do skakania i plac zabaw.

Tak jak na poprzednich piknikach tak i tym razem na spotkaniu HEUTHES nie zabrakło konkursów, w których brały udział całe rodziny. Zgodnie z hasłem przewodnim można było nabyć różne umiejętności oraz wziąć udział w turnieju sprawności zespołowo - skautowsko - harcerskich dla dorosłych i dzieci takich jak: sprawność strzelca, omnibusa, węszyciela, medyka, ogniomistrza, ekologa, tropiciela i budowniczego schronienia. Wszystkie konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a ich zwycięzcy zostali uhonorowani nagrodami ufundowanymi przez firmę HEUTHES.

Oczywiście nie zabrakło znakomitego, różnorodnego bufetu tak dla dorosłych jak i dla dzieci, a hitem był świeżo złowiony i wędzony pstrąg oraz sweet car z pysznymi goframi i lodami.

W czasie trwania imprezy uczestnikom towarzyszyła wyselekcjonowana muzyka prezentowana i udostępniana przez didżeja.

Specjalną, dodatkową atrakcją pikniku był godzinny koncert uznanego na polskim rynku, szantowego zespołu Stary Szmugler ze Szczecina. Zespół powstał 2002 roku z inspiracji muzyką z dawnych pokładów oraz poszukiwania nowych kierunków muzycznych przez członków zespołu. Obecny, pięcioosobowy skład wokalno – instrumentalny to gitara, gitara basowa, bodhran oraz skrzypce i mandolina, a repertuar to pieśni żeglarskie oraz muzyka irlandzka. W większości są to kompozycje autorskie. W roku 2004 zespól wydał debiutancka płytę "Z przemytu", a latem 2007 roku ukazał się drugi album grupy "5 years old".

Nad bezpieczeństwem uczestników pikniku czuwał profesjonalny, dwuosobowy zespół ratowników medycznych, z którego pomocy na szczęście nie trzeba było korzystać. Natomiast obecność medyków pozwoliła na przeprowadzenie pokazu udzielania pierwszej pomocy, po którym uczestnicy pikniku mogli sprawdzić czego się nauczyli imitując ratowanie poszkodowanego, np. ucisk na klatkę piersiową.

Po raz kolejny idea pikniku firmowo - rodzinnego sprawdziła się. Wszyscy przybyli, a więc pracownicy firmy HEUTHES, jak również przedstawiciele banków i firm wraz z rodzinami, opuszczali pensjonat w Sam Las w Barnówku, uśmiechnięci, wypoczęci i zrelaksowani.

Wszystkim obecnym bardzo dziękujemy za przybycie, tych którym nie udało się dojechać pozdrawiamy i zachęcamy do udziału w następnym pikniku.

02 czerwca 2023

e-ZLA elektroniczne zwolnienie lekarskie w systemie ISOF

Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej zostało wprowadzone do użytku w w styczniu 2016 roku i funkcjonowało na równi ze zwolnieniem w formie papierowej. Natomiast od grudnia 2018 roku lekarze są zobowiązani wystawiać zwolnienia lekarskie wyłącznie w formie elektronicznej, które automatycznie przekazywane są do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych), nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego na PUE ZUS.

W ostatnim czasie firma HEUTHES wprowadziła do systemu ISOF-ERP obsługę elektronicznych zwolnień lekarskich. Chcąc skorzystać z e-ZLA w pierwszej kolejności należy założyć konto na PUE. Więcej informacji w tym temacie można znaleźć na stronie www.zus.pl/ezla. Mając login i hasło dedykowane do połączenia z usługą można przystąpić do samodzielnej konfiguracji. Po skonfigurowaniu, dostęp do zwolnień uzyskuje się w module: Rachunkowość/Płace i kolejno Zdarzenia/Zwolnienia lekarskie. Import zwolnień do systemu może odbywać się na dwa sposoby:

  • ręczne wgranie pliku zip ze zwolnieniami, pobranego z PUE (opcja Importuj i kolejno plik ZIP - zwolnienia lekarskie z PUE),
  • automatyczny import z serwisu PUE (opcja Importuj i kolejno import zwolnień lekarskich z serwisu e-ZLA).

Po wczytaniu zwolnień do systemu ISOF pliki z ze zwolnieniami zapisują się we wskazanym folderze DMS, a dane ze zwolnień zapisywane są w odpowiedniej tabeli w bazie. Po tym procesie dane ze zwolnień nie rejestrują się automatycznie jako zdarzenia kadrowe. Użytkownik musi wskazać zwolnienie, które chce zarejestrować i użyć opcji Rejestruj zwolnienie. Jeśli wszystkie dane zwolnienia są poprawne i zdarzenie nie koliduje z innym zarejestrowanym w tym samym momencie zdarzeniem, rejestracja przebiega prawidłowo, a w kolumnie Wynik importu pojawia się komunikat: Zarejestrowane jako zdarzenie kadrowe. W przypadku błędów z rejestracją zdarzenia, w tej samej kolumnie pojawia się komunikat o błędzie.

Wprowadzenie obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich do systemu ISOF to kolejne udogodnienie dla klientów, które pozwala zaoszczędzić czas i eliminować zużycie papieru.

01 czerwca 2023

Nowa wersja modułu Środków Trwałych w systemie ISOF udostępniona

Firma HEUTHES zakończyła prace w zakresie nowych rozwiązań w module Środki Trwałe w systemie ISOF. Zgodnie z zapowiedziami (pisaliśmy o tym w newsie dnia 9 stycznia 2023 roku) nowa wersja modułu została udostępniona.

Moduł Środki Trwałe jest przeznaczony do zarządzania informacjami na temat środków trwałych i wyposażenia przedsiębiorstwa. Środki trwałe to składnik majątku firmowego przewidziany do użytkowania powyżej jednego roku. Mogą nim być np. maszyny, sprzęt biurowy, środki transportu czy nieruchomości. Oprócz ewidencji majątku, moduł obsługuje inwentaryzację, naliczanie amortyzacji i tworzenie raportów.

Moduł jest ściśle zintegrowany z innymi składnikami systemu, w tym z DMS, co pozwala np. na przechowywanie dokumentów powiązanych ze środkiem trwałym. Przykładem mogą być zdjęcia, dokumenty gwarancyjne, mapy, instrukcje obsługi, gromadzone protokoły odbioru technicznego, itp.

Kluczowe funkcje nowej wersji modułu:

  • Modyfikacja interfejsu użytkownika - wybranie operacji do wykonania możliwe jest z menu kontekstowego dla danego środka oraz z głównego menu systemu na górnym pasku funkcji.
  • Sprzęg z rachunkowością - naliczanie amortyzacji, automatyczna dekretacja i sprzęg do systemów FK.
  • Rejestr historii - zabezpieczenie historii przed ingerencją, umożliwiając jedynie dopisanie zdarzenia bez możliwości edycji i kasowania.
  • Wyszukiwanie - nowe sposoby wyszukiwania: po cechach środka trwałego i po użytkowniku przypisanym do danego środka.
  • Operacje dodatkowe - rozszerzenie pól opisujące daną operację (przekazanie do użytkowania, obsługa wypożyczenia i zwrotu, naprawa, remont i przegląd, w tym przegląd okresowy, techniczny i rejestracyjny).
  • Uprawnienia - dodanie odrębnych uprawnień do edycji i podglądu środków trwałych.
  • Archiwum z podpisami elektronicznymi - zintegrowanie dokumentów z imienną pieczęcią cyfrową i DMS umożliwia rezygnację z papierowych dokumentów na rzecz elektronicznych (PDF).
  • Łatwość dodawania - wprowadzona została możliwość dodawania części Środka Trwałego z faktur zakupowych, magazynu lub z katalogu środków trwałych.

Najnowsza wersja modułu została wzbogacona o nowe możliwości obsługi amortyzacji Środków Trwałych. Dodane zostały:

  • możliwości obliczania amortyzacji bilansowej nowych środków trwałych razem z dekretacją umorzeń bilansowych,
  • nowe okno obliczania umorzeń za dany miesiąc - pokazane zostają wszystkie środki, które mogą być zamortyzowane w danym miesiącu, wybiera się te które mają być umorzone; do tej pory trzeba było najpierw wybrać środki, dopiero potem obliczane było dla nich umorzenie na dany miesiąc,
  • nowe raporty ewidencji i amortyzacji B+R - dodany znacznik w edycji środka trwałego, który powoduje uwzględnienie w tym raporcie,
  • zmiana generowania dotychczasowych raportów - po kliknięciu w wybrany raport otwiera się okno z wyborem roku/przedmiotu raportu (wszystkie środki/wybrane środki lub wg grup/miejsc użytkowania),
  • aktualizacja Klasyfikacji Środków Trwałych do obecnie obowiązującej Klasyfikacji KŚT 2016 - dotychczasowe środki będą mogły być klasyfikowane wg obydwu klasyfikacji - starej i nowej, ale dla nowych środków - tylko KŚT 2016.
12 maja 2023

Nowa wersja systemu ISOF 21.4.1

Firma HEUTHES nieprzerwanie aktualizuje swój internetowy system obsługi firmy ISOF i właśnie wprowadziła jego nową wersję o numerze 21.4.1.

Zaktualizowane zostały następujące moduły:

W Rachunkowości zmodyfikowano Środki trwałe, w których oprócz zmian w wizualizacji zaktualizowano także operacje, dokumenty i inwentaryzację oraz dostosowano również edycję środka trwałego do nowej klasyfikacji KŚT 2016.

W module Finanse i Księgowość (FK) dodano automatyczne przeliczanie kursów i pozycji BO w trybie uzupełniania tylko wartości sald Wn/Ma dla kont/subkont walutowych. CIT-8 zaktualizowano do wersji 32, a PIT-11 do wersji 29. Oprócz tego nastąpiła aktualizacja e-sprawozdań i PIT8AR do najnowszej wersji, a w amortyzacji środków trwałych dodano tryb bezpośredniego księgowania do bufora FK z dodatkową weryfikacją stanu rok/miesiąc okresu.

Wprowadzono także funkcję blokady uzupełniana raportów: ZZwK i RPPmBezp/RPPmPosr z użyciem hasła użytkownika. Kolejna zmiana to wprowadzenie nowego układu bilansu [BilansCE - wymóg CIT estoński] z możliwością podłączenia do eSPR - sprawozdanie finansowe.

Zmodyfikowano listę sesji JPK do MF, w której wydzielono podgląd danych w trybie czystego XML i dodatkowej wizualizacji. W zakładce Raporty>Konta> dodano w Operacje -bezpośrednie zestawienia w danej walucie na subkontach PLN. Ostatnia zmiana to nowa wizualizacja różnic w historii operacji i wyciągów.

Aktualizacja modułu E-commerce objęła: synchronizację cen i dodanie szablonów do Allegro, dodanie wzorca ZK dla użytkownika oraz obsługę archiwalnych ofert. Do tego wprowadzono synchronizację towarów ISOF – WooCommerce, gdzie pojawiło się nowe okno synchronizacji.

W module Zamówienia od klientów nastąpiła aktualizacja zapisu szablonu wyszukiwania z wielowyborem, poprawiono wyświetlanie menu kontekstowego, przy wystawianiu ZK pokazywana jest marża dla pozycji i całego dokumentu. Oprócz tego dodano wyliczanie cen od waluty dla ZK w walucie i dodano funkcję sortowania pozycji przy imporcie ZK.

Kolejnym zmodyfikowanym modułem jest Sprzedaż. W dokumentach sprzedaży zmieniono fakturowanie gdzie uwzględniono rabat kontrahenta przy wystawianiu FS z WZ. Na wydruku faktury PL i PL/EN dodano oznaczenie waluty PLN na rozliczeniu VAT. Dla dokumentów sprzedaży pokazywana jest marża dla całego dokumentu. Na dokumentach językowych dodano legendę. Wprowadzono nową obsługę błędów z serwisu KSeF. dodano obsługę sprzedaży partnerskiej w API oraz obsługę czterech miejsc po przecinku w cenie. Wprowadzono kwotę groszy na fakturze w postaci ułamka, nastąpiło też ujawnienie na dokumencie sprzedaży numerów partii. W nowej wersji widnieje też osobna legenda dla dokumentów FE/FEU, tłumaczenie FSZ na PL/EN oraz dodanie brakujących tłumaczeń do innych faktur. Wprowadzono korektę pełną nowych pozycji w walucie.

W Ofertach wersje językowe wprowadzono również na podglądzie dokumentu, dodano przycisk do aktualizacji ceny i wag oraz poprawki do kopiowania Oferty.

Zmiany w module Kartoteki to: w kartotece towarów można tworzyć towary na podstawie cech, w API nastąpiła aktualizacja kartoteki sprzedaży partnerskiej, w informacji o towarze w sekcji komplety dodano podkomplety. W kartotece kompletów umożliwione jest składanie kilku kompletów jednocześnie. Nastąpiła także aktualizacja kartotekowej ceny zakupu przy zapisie PW/PP tak jak dla PZ.

W Produkcji możliwe jest wystawianie dokumentów PW ze zlecenia produkcyjnego. Wprowadzono poprawki do zamykania okna harmonogramu do zlecenia produkcyjnego.

W module DMS, w funkcji Nowy dokument z dysku, wprowadzono możliwość wskazania kilku dokumentów oraz włączanie wielu plików do ZIP z wielowyborem z podglądu katalogu.

W Zamówieniach do dostawców pojawił się filtr "zafakturowane" na liście (jak na ZK), a przy wystawianiu FZ z ZD jest możliwość wyboru FZ w walucie.

Do Administracji dołączono Opcje systemowe, które umożliwiają zmodyfikowanie okna dostępu i Eventlog z logowaniem czasu zapisu dokumentów magazynowych.

Ważną funkcją wprowadzona do nowej wersji ISOF jest eZLA (elektroniczne zwolnienie lekarskie) dostosowane do zmian w API.

Wspomniane zmiany i usprawnienia są główną częścią dużej modyfikacji ISOF oddanej do użytku z numerem 21.4, a sama nowa wersja zawiera oprócz nowych funkcjonalności wiele innych poprawek usprawniających działanie systemu ISOF.

Wersja 21.4.1 została udostępniona na demo 11.5.2023 roku, a wersja produkcyjna dla klientów 16.5.2023 roku.

11 maja 2023

Konferencja I-BS.PL i HEUTHES - prezentacja systemu bankowego BS Solution

W dniu 11 maja 2023 r. w Hotelu&SPA Turówka w Wieliczce rozpoczęła się "Konferencja BS Solution". Organizatorem Konferencji jest konsorcjum firm I-BS.pl Sp. z o.o i HEUTHES Sp. z o.o. powołane do życia w październiku 2022 roku.

Podczas dwudniowej Konferencji uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się bliżej z BS Solution - nowym produktem Konsorcjum.

BS SOLUTION jest nowoczesnym i kompletnym systemem do obsługi bankowości spółdzielczej, stwarzającym środowisko do zarządzania rachunkami i produktami bankowymi oraz obsługi klienta. Informacje o szczegółach rozwiązania można znaleźć na stronie www.bssolution.pl

Organizatorzy Konferencji, firmy I-BS.PL Sp. z o.o i HEUTHES Sp. z o.o to dobrze znani na rynku producenci oprogramowania dla sektora bankowego. Obie Spółki produkują nowoczesne, innowacyjne oprogramowanie w oparciu o własne rozwiązania i projekty.

Ofertę Konsorcjum dla banków tworzą systemy: produktowo-księgowy GRYFBANK oraz bankowość internetowa EBO Bank Online i mobilna EBO Mobile PRO wraz z powiązanymi systemami. Zintegrowane ze sobą tworzą spójne, nowoczesne narzędzie do obsługi banku na wszystkich płaszczyznach jego działalności, pracujące w trybie 24/7.

Wiecej informacji na stronie: www.bssolution.pl

12 kwietnia 2023

Nowa płyta „200 Weeks Ago” grupy Vołosi sponsorowana przez HEUTHES

31 marca 2023 swoją premierę miał najnowszy album polskiej grupy Vołosi "200 Weeks Ago". To czwarta, studyjna płyta zespołu. Firma HEUTHES jest sponsorem głównym tej płyty. Zespół Vołosi zaprzyjaźnił się z firmą HEUTHES podczas brawurowego koncertu z okazji 30-lecia działalności firmy HEUTHES w 2019 roku. Wówczas powstała idea sponsorowania przez HEUTHES wydania nowej płyty zespołu.

„Album został w całości nagrany w studio zaaranżowanym w opuszczonym dworze, w Karpatach - nadając produkcji unikalny charakter, czyniąc ją bardziej osobistą niż kiedykolwiek wcześniej. To muzyczna podróż dedykowana wszystkim odkrywcom, szukającym pięknych, nastrojowych, zapadających w pamięć melodii oraz tym, którzy potrzebują mocnej dawki energii." – stwierdza zespół.

Płyta została zmiksowana przez Josha Tyrrella w Londynie, masteringu dokonał legendarny Zino Mikorey - w Berlinie. Okładka albumu została zainspirowana zdaniem wypowiedzianym przez jednego z fanów zespołu: "Ta muzyka zimą rozgrzewa, a latem chłodzi".

Zespół Vołosi to kwintet smyczkowy, w skład którego wchodzą dwaj muzycy klasyczni i trzej ludowi. Efekt końcowy nie mieści się jednak w kategorii popularnej muzyki folk. Jest on znacznie bliższy idei nadania muzyce tradycyjnej znamion sztuki wysokiej obecnej w muzyce Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Karola Szymanowskiego, a także współcześnie w muzyce jazzowej Michała Urbaniaka. Dzięki współpracy muzyków działających na różnych polach, zespół tworzy bardzo zróżnicowany repertuar.

Grupa powstała w wyniku niespodziewanego spotkania tradycyjnych i współczesnych artystów w samym sercu polskich gór. Zagrali ponad 820 koncertów na całym świecie, byli gośćmi najważniejszych sal koncertowych i festiwali. Ich koncerty były transmitowane przez BBC, WDR3, Polskie Radio 2 i 3, O1 oraz koreańską stację MBC.

Punktem zwrotnym w karierze zespołu było zdobycie w 2011 nagrody Grand Prix za najlepszy utwór folkowy Europy ("Zmierzch") na International Folk Competition organizowanym przez Europejską Unię Nadawców (EBU). Występowali na kilkudziesięciu festiwalach. Mary Ann Kennedy z BBC napisała o nich: ''VOŁOSI są rewelacją - ich zniewalająca energia przekracza muzyczne i geograficzne granice tworząc absolutnie nieodpartą mieszankę. Spróbujcie ich nie pokochać!'', a Simon Broughton z "Songlines" uznał, że "spektakularna grupa Vołosi powinna być na liście życzeń każdego festiwalu".

Wydanie płyty nie było łatwe ponieważ przypadło na trudny okres pandemii, jednak efekt końcowy wypadł wspaniale. Muzyka iskrzy nutami, można powiedzieć, wyszehradzkimi z pogranicza Polski, Słowacji, Węgier i Czech. Jest niezwykle obrazowa, brzmi świeżo a jednocześnie zachowuje styl zespołu wypracowany w poprzednio wydanych płytach. Będąc fanami zespołu z utęsknieniem będziemy oczekiwać na następną, mamy nadzieję koncertową płytę.

Płyty „200 Weeks Ago” można posłuchać w serwisie Spotify: https://open.spotify.com/album/2Cpvok14CpNvKo96mXPAMa oraz Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=NXjzd_yt2uE&list=OLAK5uy_k3wF1lXv59A0Q1Kf4XqMM5eX5_zMExe7k

06 kwietnia 2023

Życzenia Wielkanocne HEUTHES

31 marca 2023

Wdrożenie TARGET2 w trzech Bankach

Po kilku latach intensywnych prac Eurosystem zakończył projekt integracji platform rozliczeń pieniężnych TARGET2 oraz rozrachunku papierów wartościowych TARGET2 Securities. Odbyło się to w weekend 18-19 marca 2023 roku. Firma HEUTHES jako dostawca oprogramowania uczestniczyła w tym ogólnoeuropejskim procesie wdrożeniowym.

System TARGET2 został wdrożony do bankowości w 2008 roku, jako narzędzie do przeprowadzania rozliczeń transakcji wysokokwotowych brutto w czasie rzeczywistym oraz realizacji rozrachunku zewnętrznych systemów sesyjnych procesujących płatności detaliczne w ramach izb rozliczeniowych, a także rozliczeń systemów rozrachunku papierów wartościowych. TARGET2 zaoferował możliwość bezpośredniego kierowania płatności nominowanej w EUR do dowolnego banku w UE (a także do niektórych banków poza nią). Pozwoliło to skutecznie ograniczyć czas i koszty realizacji płatności, wypierając dotychczasowe, droższe i nie tak szybkie, rozwiązania oparte o bankowość korespondencką. W efekcie banki zyskały możliwość szerszego oferowania klientom płatności pilnych, realizowanych w ciągu kilku-kilkudziesięciu minut.

Autorskie rozwiązanie HEUTHES: MULTICENTAUR PAYMENT HUB, stanowiące narzędzie integracji banku z zewnętrznymi systemami rozliczeniowymi oraz procesujące płatności wewnętrzne banku, zostało wyposażone w obsługę kanału TARGET2 już w 2010 roku. Pierwszym bankiem, w którym zostały wdrożone przelewy TARGET2 był Bank Pekao S.A., potem system został wprowadzony do sektora bankowości spółdzielczej: w 2017 r. w Zrzeszeniu BPS S.A. (około 300 BS) oraz w 2020 r. Zrzeszeniu SGB S.A. (około 200 BS).

Konieczność nieustannego podnoszenia bezpieczeństwa krytycznego elementu infrastruktury rynkowej, jakim stał się TARGET2, w połączeniu z dążeniem do większej konkurencyjności wśród dostawców usług sieciowych, a także rozszerzeniem zakresu przekazywanych danych w celu realizacji właściwego raportowania, stanęły u podstaw strategicznej decyzji Eurosystemu o konieczności budowy zintegrowanej platformy Eurosystem Single Market Infrastructure Gateway. Strategiczna decyzja zdefiniowana w „Vision 2020” przed kilkoma laty, stała się faktem w marcu br.

Zintegrowana platforma TARGET zapewnia w jednym miejscu dostęp do poszczególnych usług, w tym przede wszystkim:

  • T2 – usługi związane z rozrachunkiem w czasie rzeczywistym płatności brutto (RTGS) w EUR (poprzednio realizowane w systemie TARGET2) oraz rozrachunek systemów zewnętrznych (np. płatności SEPA w systemie Euro Elixir),
  • T2S – usługi wspierające rozrachunek papierów wartościowych (w miejsce systemu TARGET2Securities),
  • TIPS – usługi związane z rozrachunkiem płatności natychmiastowych w EUR.

Jednolita platforma oferuje zwiększoną odporność cybernetyczną i optymalizuje wykorzystanie płynności: użytkownicy mogą sterować, zarządzać i monitorować płynnością pieniądza banku centralnego we wszystkich usługach TARGET. Harmonizację uzyskuje się poprzez przejście na standard wiadomości ISO 20022, a także użycie zestawu wspólnych komponentów, które są jednorodne dla wszystkich usług TARGET, przynosząc uczestnikom dalsze oszczędności.

Podążając za zmianami technologicznymi Eurosystemu, HEUTHES przygotował i dostarczył swoim klientom niezbędne aktualizacje MULTICENTAUR PAYMENT HUB, zapewniając płynne przejście na komunikację z TARGET w nowej odsłonie. Wykonane modyfikacje objęły m.in.: zmianę formatu komunikatów z MT na MX (przejście na ISO 20022), monitorowanie płynności w walucie euro na rachunku głównym platformy (MCA) oraz rachunkach dedykowanych poszczególnym usługom (rachunki DCA) oraz znaczącą rozbudowę modułu reklamacyjnego. Warto podkreślić, że MULTICENTAUR został w standardzie wyposażony w dodatkowy mechanizm kryptograficzny, podpisujący komunikaty wychodzące do TARGET oraz weryfikujący poprawność podpisów dla komunikatów przychodzących. Proces jest realizowany w pełni automatycznie, poprzez wykonywane „w tle” wywołania funkcji Api Swift Alliance Gateway, bez angażowania operatora. Implementacja takiego mechanizmu w MULTICENTAUR pozwoliła na istotne ograniczenie kosztów niezbędnych dodatkowych licencji dla naszych klientów. Tym samym HEUTHES po raz kolejny udowodnił, że jest solidnym, kompetentnym partnerem, zapewniającym swoim klientom rozwiązania na najwyższym poziomie technologicznym, zgodne z najnowszymi standardami rynkowymi i wspierające proces zmian.

Wraz z wdrożeniem zintegrowanego systemu TARGET otwierają się dla banków w Polsce możliwości uruchomienia płatności natychmiastowych w EUR z rozrachunkiem na tej platformie. Natomiast użycie standardu ISO20022 sprawi, że takie wdrożenia będą mogły być realizowane sprawnie i szybko. Kierunek rozwoju wyznaczany standardem ISO20022 będzie miał wkrótce także przełożenie na inne kanały płatności. Do 2025 roku mają zostać przeniesione do niego przelewy przesyłane w ramach bankowości korespondenckiej w sieci SWIFT, podobnie jak płatności SORBNET2 w obszarze płatności krajowych.

Firma HEUTHES z satysfakcją odnotowała zadowolenie swoich klientów ze sprawnego wdrożenia projektu w czasie jednego weekendu. Ta międzynarodowa operacja wdrożeniowa, zakończona sukcesem odbyła się z udziałem pracowników banków i programistów HEUTHES. Jesteśmy zadowoleni ze sposobu w jaki układała się współpraca pomiędzy bankami i naszym zespołem. Po udanej implementacji systemu TARGET2 w Pekao SA oraz dwóch zrzeszeniach (SGB SA i BPS SA) z ponad pięciuset bankami spółdzielczymi, HEUTHES (od 34 lat na rynku) po raz kolejny udowodnił, że jest firmą która w dziedzinie najnowszych technologii jest w stanie zrealizować nawet najbardziej skomplikowany projekt zarówno w Polsce jak i za granicą.

22 marca 2023

Obsługa SORBNET3 w systemach bankowych HEUTHES

SORBNET to kanał rozliczeniowy do rozrachunków międzybankowych służący do wykonywania przelewów wysokokwotowych.

SORBNET3 jest to ogłoszony przez Narodowy Bank Polski projekt dostosowania systemu SORBNET, a w zasadzie obecnie eksploatowanej przez rynek bankowy wersji SORBNET2, do standardu ISO 20022, który zaplanowano na rok 2025. Zaprojektowane zmiany są odpowiedzią regulatora na konieczność zapewnienia najwyższego poziomu cyberbezpieczeństwa, a także zgodności z najnowszymi międzynarodowymi standardami.

Firma HEUTHES, mając 23-letnie doświadczenie w obsłudze kanału SORBNET w polskiej bankowości rozpoczęła pracę nad kolejną, technologiczną i funkcjonalną wersją tego kanału rozliczeniowego. HEUTHES przygotował już jego trzecią wersję - rozwiązanie do obsługi SORBNET3 w MULTICENTAUR PAYMENT HUB. Firma opracowała kilka modeli implementacji swojego rozwiązania od zwykłego konwertera formatów MT na MX (co eliminuje konieczność zmian w posiadanych w Bankach systemach rozliczeniowych) po pełną obsługę kanału SORBNET3 wraz ze wszystkimi nowymi możliwościami.

SORBNET3 w najbliższych latach zastąpi obecnie funkcjonujący w bankowości system SORBNET2, wprowadzając poniższe zmiany:

  • modułowa architektura,
  • standard komunikatów MX/ISO 20022,
  • nowe procedury rozrachunkowe,
  • nowe struktury rachunków,
  • nowe rodzaje operacji na rachunkach,
  • nowe mechanizmy zarządzania płynnością.

System SORBNET2 z powodzeniem obsługiwany jest przez HEUTHES w banku Pekao S.A. od 2000 roku, od 2018 r. jest wdrożony w banku BPS S.A. oraz we wszystkich zrzeszonych bankach spółdzielczych (około 300 BS-ów). Od maja 2021 roku rozliczenia SORBNET2 za pomocą systemu autorstwa HEUTHES działają również w SGB-Banku S.A. i wszystkich zrzeszonych w nim bankach (około 200 BS-ów). Obsługa SORBNET2 w tych bankach odbywa się w ramach autorskiego systemu HEUTHES-MULTICENTAUR- PAYMENT-HUB.

Firma HEUTHES utworzyła specjalną stronę z informacjami na temat SORBNET3: https://www.heuthes.pl/sorbnet3/

20 marca 2023

Obsługa bankowości bezpośredniej w systemie ISOF

Firma HEUTHES rozpoczęła intensywne prace nad obsługą bankowości bezpośredniej w systemie ISOF. Dotychczas klienci mieli do dyspozycji integrację bankowości internetowej z ISOF poprzez wymianę danych z systemem bankowym, która odbywa się dzięki odpowiednio wygenerowanym plikom z przelewami w systemie ISOF. Następnie przelewy wczytuje się do bankowości internetowej z pliku wygenerowanego w ISOF, a wyciągi pobiera się na dysk z bankowości internetowej i z pliku wczytuje się do systemu ISOF. HEUTHES zapewnia obsługę większości formatów stosowanych przy tej wymianie w bankach.

Nowe rozwiązanie pozwala pominąć te uciążliwe etapy i pobierać wyciągi i historię operacji na rachunku bezpośrednio w systemie ISOF bez pośrednictwa bankowości internetowej oraz wysyłać przelewy bezpośrednio do systemu bankowego również bez pośrednictwa bankowości internetowej. Oczywiście całość tego procesu jest obudowana zaawansowanym modułem bezpieczeństwa kryptograficznego, w tym koniecznością stosowania podpisów cyfrowych przy przelewach. Obsługa podpisów cyfrowych w przeglądarce będzie możliwa dzięki modułowi HEUTHES-BIFILAR. Innowacja ta usprawnia znacznie prace i przyspiesza wymianę danych oraz pozwala uniknąć pomyłek w wielu przypadkach. Rozwój systemu ISOF w tym zakresie obejmuje rozwój systemu Kasa Bank oraz modułu Administracja w zakresie nowych definicji komunikacji bezpośredniej z bankami, a także uprawnień. Definicje tego rozwiązania znajdują się w normie ISO 20022.

Nowe rozwiązanie będzie dostępne pod koniec drugiego kwartału 2023. Pierwszym bankiem obsługującym bankowość bezpośrednią w systemie ISOF będzie BNP PARIBAS, a w kolejnych bankach usługa będzie wprowadzana w miarę potrzeb zgłaszanych przez użytkowników systemu ISOF.

Obecnie następujące banki posiadają bezpośrednią integrację rachunku bankowego z systemem ERP: PKO BP, BNP PARIBAS, Bank PEKAO SA, ING Bank Śląski, Bank Millenium, Alior Bank, mBank, Santander Bank Polska, CitiHandlowy.

15 marca 2023

Cyfrowa pieczęć imienna (spersonalizowana) w systemach HEUTHES

Pieczęć cyfrowa to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej pieczątki firmy czy instytucji. Dokumenty zaopatrzone w pieczęć są identyfikowane co do źródła pochodzenia. Wraz z postępem technologicznym, a co za tym idzie rozwojem dygitalizacji dokumentów, tradycyjną pieczątkę na dokumentach papierowych sukcesywnie zaczęła zastępować pieczęć cyfrowa używana w dokumentacji elektronicznej. Może być ona zarówno kwalifikowana czyli wystawiona przez uprawniony urząd certyfikacji jak i niekwalifikowana.

Firma HEUTHES wprowadziła do systemu ISOF pieczęć cyfrową w październiku 2012 roku. Następnie w listopadzie 2021 roku umożliwiliśmy w systemie ISOF korzystanie z pieczęci kwalifikowanej (np. wydawanej przez KIR SA w systemie SZAFIR).

Obecnie (marzec 2023), zgodnie z zapowiedziami (news z dnia 16 grudnia 2022), wprowadziliśmy produkcyjnie w systemie ISOF nowy rodzaj pieczęci cyfrowej – pieczęć imienną.

W dokumentach podpisywanych standardową pieczęcią cyfrową nie ma informacji o osobie, która podpisała dokument, natomiast imienna pieczęć spersonalizowana jest to pieczęć cyfrowa, jak sama nazwa wskazuje, zawierająca informację o tym kto tej pieczęci użył. Oznacza to, że wykorzystuje ona certyfikat firmowy, jednocześnie zawiera w swoich danych informacje dotyczące użytkownika systemu, który wykonał taki podpis. Dostępne są dwa warianty dla dokumentów PDF: z widocznym elementem graficznym na wybranej stronie lub niewidoczne bez tego elementu. Miejsce umieszczenia pieczęci można wybrać ręcznie na danej stronie lub automatycznie wybierając jedno z trzech miejsc: górny prawy lub dolny prawy róg na pierwszej stronie albo też prawy dolny róg na ostatniej stronie. Warto dodać, że funkcja pieczętowania (a także podpisu cyfrowego) może być wywołana z poziomu definicji obiegu dokumentu (Workflow) w module DMS. To usprawnia znacznie automatyzację obiegu dokumentu.

Pieczęć imienna jest atrakcyjnym rozwiązaniem umożliwiającym znaczną redukcję dokumentacji papierowej zarówno w przedsiębiorstwach jak i w bankach. HEUTHES wraz z wdrożeniem mechanizmu pieczęci imiennej w systemie ISOF zintegrował to rozwiązanie z modułem Środki Trwałe. Przykładowo wystawienie dokumentu przyjęcia środka trwałego może być automatycznie opieczętowane pieczęcią imienną i zarchiwizowane w systemie DMS i nie musi być drukowane jak to dawniej bywało. HEUTHES pracuje intensywnie nad implementacją podobnych mechanizmów w modułach magazynowym, sprzedażowym, zakupowym i innych. Pracujemy też nad wdrożeniem pieczęci imiennej w systemach bankowych: GRYFBANK, GRYFCARD i MULTICENTAUR.

Nowa wersja pieczęci dodatkowo uwiarygadnia dokument ponieważ potwierdza nie tylko niezaprzeczalność pochodzenia w odniesieniu do firmy, ale również w odniesieniu do pracownika, który podpisał ten dokument. Firma używająca pieczęci spersonalizowanej weryfikuje i odpowiada za daną osobę.

Zaletą unowocześnionej opcji pieczęci jest fakt, iż do jej wykonania nie jest potrzebny żaden sprzęt po stronie stacji roboczej użytkownika, ponieważ cały proces odbywa się na serwerze. Kolejną zaletą jest możliwość wstawienia takiej pieczęci również za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu. Zwykle w takich przypadkach jest problem z dołączeniem do smartfonów urządzeń z podpisem cyfrowym. HEUTHES ocenia, że w wielu przypadkach może ona zastąpić podpis cyfrowy, co prawdopodobnie będzie użyteczne w bankach gdzie wiele dokumentów musi być oznaczonych osobą, która je podpisuje.

14 marca 2023

CAFEE - nowa technologia HEUTHES optymalizująca zużycie energii przez system informatyczny

Firma HEUTHES opracowała nową technologię CAFEE (ang. Computer Architecture for Energy Efficiency), która jest wykorzystywana w analizie i poprawie efektywności energetycznej swoich systemów informatycznych. CAFEE wykorzystuje m.in. parametr PUE (ang. Power Usage Effectiveness) opracowany przez grupę non-profit The Green Grid. Parametr ten określa energię zużywaną przez Data Center podzieloną przez energię zużywaną przez sprzęt IT w tym centrum. Teoretyczny, najlepszy współczynnik PUE to 1,0. Najbardziej wydajne centra danych na świecie mają obecnie PUE na poziomie 1,02-1,15 dzięki stosowaniu niekonwencjonalnych metod. Należą do nich m.in. podwodne centra danych wykorzystujące wodę morską do chłodzenia sprzętu, nowoczesne technologie wymiany ciepła powietrze-powietrze w połączeniu z wentylatorami o zmiennej prędkości, energooszczędnymi zasilaczami i wirtualizacją, chłodzenie parą geotermalną. Jedna z serwerowni HEUTHES osiągnęła w 2022 r. PUE na poziomie 1,125 i firma pracuje nad jego dalszym obniżeniem w 2023 r., dzięki optymalizacji systemów operacyjnych dopasowując wydajność do dobowej i tygodniowej zmiany zapotrzebowania na moc obliczeniową.

Obecna aktualizacja CAFEE jest odpowiedzią HEUTHES na drastyczny wzrost cen energii i wzrost zainteresowania optymalizacją przetwarzania danych i pracy zarówno pojedynczych serwerów, jak i całych serwerowni Data Center (firma HEUTHES pisała o tym w newsie z 4.1.2023). Szacowany przez HEUTHES udział kosztów energii elektrycznej na potrzeby serwera, na którym posadowiony jest system w trybie licencyjnym wynosi ponad 10% TCO (ang. Total Cost of Ownership). Są to łączne koszty bezpośrednie na zużycie energii przez serwery i pośrednie, związane z ich chłodzeniem.

W serwerach posadowionych w Data Center najwięcej energii elektrycznej zużywają CPU, dlatego przy wyborze procesorów należy zwrócić uwagę na te parametry, które podnoszą efektywność ich pracy. Wśród nich jest m.in. optymalizacja architektury oraz zwiększanie tzw. gęstości rdzeni, czyli ich liczby w pojedynczym CPU. Obecnie na rynku najbardziej efektywne procesory pochodzą z najnowszej generacji AMD EPYC. Są one wykorzystywane przez HEUTHES w architekturze sprzętowej do konfiguracji systemów chmurowych.

Rozwiązania HEUTHES są na tyle efektywne, że serwery dla 1000 użytkowników w trybie wynajmu SaaS zużywają 2kW w ośrodku głównym i zapasowym (bez uwzględnienia chłodzenia). Daje to 1440 kWh na miesiąc i w przeliczeniu na użytkownika 1,44 kWh przez miesiąc wobec instalacji lokalnej licencji 72 kWh (56,88 PLN) i to bez uwzględnienia ośrodka zapasowego.

Obok CAFEE, firma HEUTHES od początku swojej działalności rozwija również inne, własne technologie gwarantujące wysoką wydajność przetwarzania i minimalizację zużycia energii w Data Center przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa systemów. Należą do nich Proaperman, Client-Web-Server, HDB, Produktowy System Bankowy, Kobadibus, Unsystor, Modribusman, Profap, R2O i Klaster Omega. Technologie te wspierają bieżące monitorowanie przetwarzania danych, obciążenia sieci informatycznej, serwerów wirtualnych oraz są głównymi narzędziami umożliwiającymi firmie HEUTHES sformułowanie zasad zarządzania wydajnością i efektywnością energetyczną infrastruktury.

13 marca 2023

Konferencja firm I-BS.PL i HEUTHES dla sektora bankowego pt. BS Solution w Wieliczce

Konsorcjum firm I-BS.PL Sp. z o.o i HEUTHES Sp. z o.o. powołane do życia w październiku 2022 roku organizuje konferencję pt. „BS Solution”, która odbędzie się 11-12 maja 2023 roku w Wieliczce w Hotelu&Spa Turówka.

BS SOLUTION jest nowoczesnym i kompletnym systemem do obsługi bankowości spółdzielczej, stwarzającym środowisko do zarządzania rachunkami i produktami bankowymi oraz obsługi klienta. Informacje o szczegółach rozwiązania można znaleźć na stronach www.bssolution.pl.

Z kolei organizatorzy, firmy I-BS.PL Sp. z o.o i HEUTHES Sp. z o.o to dobrze znani na rynku producenci oprogramowania dla sektora bankowego. Obie Spółki produkują nowoczesne, innowacyjne oprogramowanie w oparciu o własne rozwiązania i projekty.

Ofertę Konsorcjum dla banków tworzą systemy: produktowo-księgowy GRYFBANK oraz bankowość internetowa EBO Bank Online i mobilna EBO Mobile PRO wraz z powiązanymi systemami. Zintegrowane ze sobą tworzą spójne, nowoczesne narzędzie do obsługi banku na wszystkich płaszczyznach jego działalności, pracujące w trybie 24/7.

Podczas dwudniowej Konferencji uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się bliżej z BS Solution - nowym produktem Konsorcjum. Przewidziano także atrakcje turystyczne poza czasem Konferencji.

10 stycznia 2023

Nowa wersja serwera aplikacyjnego HDB High Availability firmy HEUTHES

HEUTHES opracował nową wersję serwera aplikacyjnego HDB, która jest podstawą większości aplikacji chmurowych opartych o technologię Client-Web-Server, w której przeglądarka jest terminalem do systemu. Nowa wersja HDB High Availability obsługuje architekturę HA z możliwością skalowania wydajności przez zwielokrotnienie obsługiwanych instancji.

Aby wykorzystać w pełni nowe możliwości HDB HA można zastosować serwer pomocniczy, który z odpowiednim algorytmem Load Balance będzie kierował ruch pomiędzy różnymi instancjami HDB w przypadku stabilnej pracy serwera (przekierowanie planowe) lub przekierowywał ruch z serwera uszkodzonego (przekierowanie awaryjne). Wykorzystywana jest również technologia Head Pulse, która wspiera technologię Load Balance i umożliwia skierowanie ruchu do najmniej obciążonego serwera HDB.

Zainstalowanie HDB HA na platformie Kubernetes umożliwi uruchomienie kilku instancji HDB dla zwiększenia niezawodności oraz szybkości działania aplikacji. W przypadku awarii serwera lub maszyny wirtualnej wchodzącej w skład klastra, Kubernetes automatycznie podniesie nowy kontener Pod z aplikacją na działającej maszynie.

Nowe rozwiązanie HDB HA będzie wykorzystywane przede wszystkim w rozwiązaniach bankowych, gdzie codziennie ponad 27 tys. użytkowników będzie mogło używać tej technologii. Bank będzie decydował czy korzysta ze zwykłej wersji HDB 7.0 czy HDB HA 7.0.

Inne technologie HEUTHES wykorzystane do budowy HDB HA to przede wszystkim zaawansowane oprogramowanie kryptograficzne, BALANCED-CLIENT-SERVER, CLIENT-WEB-SERVER, PROAPERMAN, HDB CLOUD MONITOR, R2O, RTAPU, UNSYSTOR, HDB ADS, CADABAT i VIMI.

Nowe rozwiązanie zostanie udostępnione w I. kw. 2023 r.

09 stycznia 2023

Nowa wersja modułu Środków Trwałych w systemie ISOF

Firma HEUTHES prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie nowych rozwiązań w module Środki Trwałe w systemie ISOF.

W nowej wersji zmodyfikowano interfejs użytkownika, wprowadzono menu kontekstowe, uporządkowano i dodano nowe rodzaje operacji oraz rozbudowano rejestr historii.

Dzięki integracji z systemem DMS i mechanizmom podpisu cyfrowego nie trzeba przechowywać dokumentacji papierowej o zdarzeniach, bowiem dokumenty są w postaci elektronicznej podpisane cyfrowo podpisem kwalifikowanym lub niekwalifikowanym, a także pieczęcią cyfrową. Dodatkowo zabezpieczono historię przed ingerencją umożliwiając jedynie dopisanie zdarzenia bez możliwości edycji i kasowania. Rozszerzono pola opisujące daną operację.

Zmienił się również sposób wywoływania poszczególnych operacji. Wybranie operacji do wykonania możliwe jest z menu kontekstowego dla danego środka oraz z głównego menu systemu na górnym pasku funkcji.

Dodano odrębne uprawnienia do edycji i podglądu środków trwałych. Dodane zostały nowe sposoby wyszukiwania: po cechach środka trwałego i po użytkowniku przypisanym do danego środka. Zostały dodane nowe operacje - przekazanie do użytkowania, naprawa, remont i przegląd, w tym przegląd okresowy, techniczny i rejestracyjny oraz obsługa wypożyczenia i zwrotu. Wprowadzona została możliwość dodawania części Środka Trwałego z faktur zakupowych, magazynu lub z katalogu środków trwałych. Dodatkowo przy wykonywaniu operacji przyjęcia do użytkowania, likwidacji oraz przekazaniu do użytkowania generowane są odpowiednie protokoły, które są zapisywane w wybranym katalogu modułu DMS. Można je podpisać cyfrowo i wysłać w obieg obsługi do podpisu przez wybrane osoby, oszczędzając tym samym na papierze lub w sposób tradycyjny wydrukować i podpisać ręcznie. Rozszerzono też filtry do wyszukiwania. Planowany jest też drugi etap zmian na podstawie własnych analiz, a także uwzględnieniem opinii i informacji przekazanych przez użytkowników.

Nowe rozwiązania w ramach Środków Trwałych są testowane przez wybranych użytkowników systemu ISOF i zostaną udostępnione w 1. kw. 2023 r.

06 stycznia 2023

Kolejny kamień milowy integracji TPM w laptopach i komputerach z systemami HEUTHES

Firma HEUTHES wdrożyła do końca 2022 roku w systemach chmurowych dla klientów zastosowanie układów scalonych TPM 2.0 (ang. Trusted Platform Module) do ochrony dostępu do systemu ISOF i innego oprogramowania swojego autorstwa w systemie Microsoft Windows (firma informowała o pracach nad tym rozwiązaniem w newsie z 8.8.2022).

Aktualnie HEUTHES skupił się już na kolejnym etapie, pracy z platformą Linux, dla której zbudowano testowany obecnie prototyp. Udostępnienie nowego rozwiązanie dla platformy Linux jest przewidziane w 1. kwartale 2023 r.

Zastosowanie TPM w celu zwiększenia bezpieczeństwa będzie zapewne popularne w środowisku bankowym, gdzie oprócz mechanizmów LDAP/Active Directory zapewni dodatkową ochronę przed uruchomieniem aplikacji na komputerach innych niż dopuszczone przez wewnętrzne działy techniczne.

Włączenie TPM połączono ze zmianami w CAK HEUTHES (Centrum Autoryzacji Kluczy). Do tej pory w systemach były udostępniane certyfikaty sprzętowe PKCS #11 oraz programowe PKCS #12, będące kryptograficznym zabezpieczeniem pracy w systemach HEUTHES.

Metoda z TPM dla użytkownika wygląda podobnie jak dotychczasowy proces certyfikacji. Klient uruchamia proces generowania klucza z wykorzystaniem TPM i żądanie certyfikacji jest automatycznie wysyłane do CAK. Następnie CAK generuje certyfikat na podstawie tego żądania i automatycznie aplikacja importuje go do systemowego managera certyfikatów, gdzie jest już kojarzony z odpowiednim kluczem.

Nowa metoda realizuje, znaną w świecie cyberbezpieczeństwa, formułę jednoczesnego „coś wiedzieć” (hasło) i „coś mieć” (fizyczne posiadanie tokena USB lub komputera z układem TPM na płycie głównej).

Dotychczas stosowany Token ePass 2003 wkładany do portu USB zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki wsparciu algorytmów kryptograficznych RSA 512/1024/2048 bitów, ECDSA 192/256 bitów, DES/3DES, AES 128/192/256 bitów, SHA-1/SHA-256 oraz jest certyfikowany w zakresie spełnienia wymogów Common Criteria EAL 5+. Nowe rozwiązanie z TPM spełnia poziom EAL 4+ i jest to wystarczający poziom dla zastosowań w przemyśle i finansach na stanowiskach, które nie wymagają podwyższonego stopnia zabezpieczeń. Różnica w porównaniu z dotychczasowymi metodami jest taka, że klucz w układzie TPM jest przyporządkowany do komputera i nie ma możliwości przeniesienia go na inne urządzenie. W firmach często stosuje się zasadę, że przy pracy zdalnej pracownicy pracują na sprzęcie powierzonym przez pracodawcę. Nowe rozwiązanie umożliwia ścisłą kontrolę nad używanym sprzętem. Podobnie w sytuacji pracy na prywatnym sprzęcie można wymusić tylko jeden konkretny komputer.

Wraz z obsługą TPM, HEUTHES wprowadzi zabezpieczone sprzętowo certyfikaty na okres 2 lat, przypisane do danej stacji roboczej, co powinno ułatwić pracę użytkownikom systemów HEUTHES. W dalszym ciągu będą dostępne, dotychczas stosowane, certyfikaty plikowe i USB.

Prowadzone prace badawcze pozwalają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w systemie ISOF bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez klientów, a metoda z TPM może być w łatwy sposób zastosowana także w pracy z systemami bankowymi opracowanymi przez HEUTHES.

05 stycznia 2023

Hybrydowy DMS (Magazyn Dokumentów) - nowe zaawansowane możliwości systemów firmy HEUTHES

Firma HEUTHES opracowała pierwszą wersję nowego, hybrydowego systemu DMS zawierającego Magazyn Dokumentów. Łączy ona magazyn do przechowywania dokumentów papierowych lub nośników z dokumentami, ze środowiskiem plików elektronicznych lub zdigitalizowanych danych przechowywanych w systemie DMS (ang. Dokument Management System/Workflow). Obydwa środowiska mogą być ściśle powiązane, gdzie zeskanowane dokumenty mają swoje odpowiedniki w oryginałach papierowych.

Rozwiązanie wykorzystuje zalety systemu DMS, w tym łatwe wyszukiwanie całotekstowe i dostęp do historii dokumentu. W DMS można obejrzeć i wydrukować zeskanowane dokumenty, jak również dowiedzieć się w którym sektorze, regale, półce, pojemniku i w którym magazynie znajduje się dany oryginał papierowy.

Ta innowacja zawiera, w specjalnie rozbudowanym, zintegrowanym z DMS, module Magazyn, mechanizm wypożyczeń i zwrotów oryginałów dokumentów. Dokumenty papierowe dla których będzie określona kategoria archiwalna i jednolita klasyfikacja dziesiętna będą mogły być utylizowane po przekroczeniu terminu ważności, a ich obrazy cyfrowe usuwane (lub nie) z systemu.

System identyfikacji dokumentów oparty jest o naklejki z kodami kreskowymi na oryginałach dokumentów papierowych. W systemie mogą być również gromadzone informacje o danych zawartych na nośnikach trwałych, które nie mają swoich odpowiedników elektronicznych, np. kopie bezpieczeństwa na nośnikach trwałych, zdigitalizowane dane na dyskach optycznych. Przewidujemy integrację oprogramowania ze skanerami kodu paskowego z systemem Android przy pomocy naszej aplikacji ISOF-MOBILE dostępnej w sklepie Google Play.

Nowe rozwiązanie zostanie udostępnione w 1. kwartale 2023 roku.

04 stycznia 2023

Optymalizacja zużycia energii przez Data Center w wykonaniu HEUTHES

W ślad za światowym wzrostem cen energii wzrasta zainteresowanie optymalizacją przetwarzania danych i pracy zarówno pojedynczych serwerów, jak i całych serwerowni Data Center. Szacowany przez HEUTHES udział kosztów energii elektrycznej na potrzeby serwera, na którym posadowiony jest system w trybie licencyjnym wynosi ponad 10% TCO (ang. Total Cost of Ownership). Są to łączne koszty bezpośrednie na zużycie energii przez serwery i pośrednie, związane z ich chłodzeniem.

W serwerach posadowionych w Data Center najwięcej energii elektrycznej zużywają CPU, dlatego przy wyborze procesorów należy zwrócić uwagę na te parametry, które podnoszą efektywność ich pracy. Wśród nich jest m.in. optymalizacja architektury oraz zwiększanie tzw. gęstości rdzeni, czyli ich liczby w pojedynczym CPU. Obecnie na rynku najbardziej efektywne procesory pochodzą z najnowszej generacji AMD EPYC. Są one wykorzystywane przez HEUTHES w architekturze sprzętowej do produkcji systemów chmurowych.

Jak informuje serwis ithardware.pl (https://ithardware.pl/artykuly/amd_epyc_efektywnosc_procesorow_serwerowych-23374.html) topowe jednostki AMD EPYC charakteryzują się najlepszymi na rynku 64 rdzeniami i 128 wątkami ze współczynnikiem TDP (ang. Thermal Design Power) wynoszącym 280 W, będącym teoretyczną wartością mocy, jaką procesor mógłby oddawać pod postacią ciepła. Większa liczba rdzeni bezpośrednio przekłada się na dostępną wyraźnie większą moc obliczeniową przy zbliżonym lub niższym współczynniku TDP. Szacuje się, że zastosowanie tego typu procesorów umożliwia zmniejszenie w Data Center liczby serwerów o 33% i zredukowanie zużycia energii o 32%.

HEUTHES ocenia, że w niewielkiej, 10 osobowej firmie posiadającej lokalny system licencyjny, dobowe zapotrzebowanie serwerowni (serwery, firewalle, UPS, wentylacja, klimatyzacja, inne) na energię elektryczną może wynosić średnio około 24 kWh dziennie. Aby umożliwić pracownikom tej firmy korzystanie z serwera należy zużyć blisko 8760 kWh rocznie. Szacowany koszt tej energii w 2023 r. (dla MSP maksymalna cena prądu wyniesie 0,785 PLN netto za 1 kWh) będzie wynosił około 6877 PLN.

Rozwiązania HEUTHES są na tyle efektywne, że serwery dla 1000 użytkowników w trybie wynajmu SaaS zużywają 2kW w ośrodku głównym i zapasowym (bez uwzględnienia chłodzenia). Daje to 1440 kWh na miesiąc i w przeliczeniu na użytkownika 1,44 kWh co daje 1,14 PLN na użytkownika przez miesiąc wobec instalacji lokalnej licencji 72 kWh (56,88 PLN) i to bez uwzględnienia ośrodka zapasowego.

Efektywność energetyczną Data Center można analizować przy wykorzystaniu parametru PUE (ang. Power Usage Effectiveness) opracowanego przez grupę non-profit The Green Grid (thegreengrid.org). Parametr ten określa energię zużywaną przez Data Center podzieloną przez energię zużywaną przez sprzęt IT w tym centrum. Teoretyczny, najlepszy współczynnik PUE to 1,0. Najbardziej wydajne centra danych na świecie mają obecnie PUE na poziomie 1,02-1,15 dzięki stosowaniu niekonwencjonalnych metod. Należą do nich m.in. podwodne centra danych wykorzystujące wodę morską do chłodzenia sprzętu, nowoczesne technologie wymiany ciepła powietrze-powietrze w połączeniu z wentylatorami o zmiennej prędkości, energooszczędnymi zasilaczami i wirtualizacją, chłodzenie parą geotermalną. Jedna z serwerowni HEUTHES osiąga w 2022 r. PUE na poziomie 1,125 i pracujemy nad jego dalszym obniżeniem, dzięki optymalizacji systemów operacyjnych dopasowując wydajność do dobowej i tygodniowej zmiany zapotrzebowania na moc obliczeniową.

Według Uptime Institute (uptimeinstitute.com) średni wskaźnik PUE w centrach danych wynosił w 2020 roku 1,58, wobec średniej z 2007 roku wynoszącej 2,5. Zaleca się aby nowe centra danych, budowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii i wyposażone w nowoczesny sprzęt miały wskaźnik PUE na poziomie 1,2-1,4. Natomiast istniejące centra danych powinny dążyć do PUE w wysokości maksymalnej 1,5.

Dobre praktyki stosowane przez HEUTHES w celu zmniejszenia PUE we własnych Data Center to:

  • wykorzystanie inteligentnych rozwiązań do wyłączania nieużywanych elementów z jednoczesną kalibracją ustawień sprzętu do najbardziej energooszczędnych wartości,
  • stały pomiar i monitorowanie parametrów środowiska IT, z wykrywaniem w czasie rzeczywistym potencjalnych problemów i powiadamianiem o nich,
  • zwiększanie nastaw temperatury, na które jest zaprojektowany i odporny nowoczesny sprzęt IT, zmniejszając energię wykorzystywaną do chłodzenia,
  • skrócenie i izolacja kanałów zimnego i ciepłego powietrza,
  • konsolidacja i wirtualizacja sprzętu.

Użytkownicy systemów chmurowych mogą zmniejszyć własne zużycie energii elektrycznej przez aktywne zarządzanie wydajnością stacji roboczych, co jest udostępnione w najnowszych wersjach systemów operacyjnych.

Firma HEUTHES od początku swojej działalności przykłada olbrzymią wagę do rozwoju własnych technologii, które gwarantują wysoką wydajność przetwarzania i minimalizację zużycia energii w Data Center przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa systemów. Przez lata nieustannego rozwoju katalog własnych technologii obejmuje m.in.: Client-Web-Server, HDB, Infostradę Bankową, Infostradę Biznesową, Produktowy System Bankowy, Kobadibus, Unsystor, Modribusman, Proaperman, Profap, R2O i Klaster Omega.

Dzięki nim firma HEUTHES w ramach rozwoju własnych systemów informatycznych i Data Center konsekwentnie wdraża i stosuje dobre praktyki w obszarze wymagań wydajnościowych i efektywności energetycznej. Technologia Proaperman (ang. Probabilistic Application Performance Management). Umożliwia m.in. ciągłą rejestrację, analizę wydajności i optymalizację parametrów pracy serwerów oraz aplikacji HEUTHES opartych na technologii Client-Web-Server, z uwzględnieniem różnych scenariuszy ich obciążenia. Dzięki niej systemy mają „świadomość” wydajności sprzętu oraz systemów operacyjnych i baz danych na których pracują. Dane o pracy systemu są rejestrowane i analizowane w czasie rzeczywistym oraz mogą być przetwarzane retrospektywnie. Analizowane są trzy grupy czynników: dane techniczne wydajności oraz charakterystyki czasowe aplikacji oraz zużyta energia. Dzięki temu optymalizacja uwzględnia zarówno system narzędziowy, jak i czas reakcji aplikacji na poszczególne zdarzenia w relacji do zużytej energii.

Technologia Client-Web-Server, zapewnia również optymalny rozkład obciążenia pomiędzy serwerem bazy danych, siecią i stacjami roboczymi użytkowników systemów HEUTHES przy skomplikowanych algorytmach przetwarzania.

Technologia Profap (ang. Probabilistic Failure Prediction) umożliwia rejestrację struktury sprzętowej i wyliczenie prawdopodobieństwa awarii z uwzględnieniem rozkładów gęstości prawdopodobieństwa awarii i zdublowania poszczególnych elementów. Umożliwia to powiązanie niezawodności z efektywnością chłodzenia.

Na potrzeby rozwiązań chmurowych opracowano także technologię HEUTHES Cloud Monitor, która nadzoruje pracę serwerów w wielu aspektach, może generować zaawansowane raporty, a także alarmy i powiadomienia.

Powyższe technologie wspierają bieżące monitorowanie przetwarzania danych, obciążenia sieci informatycznej, serwerów wirtualnych oraz są głównymi narzędziami umożliwiającymi firmie HEUTHES sformułowanie zasad zarządzania wydajnością i pojemnością infrastruktury.

Ważnym składnikiem rozwiązań dedykowanych dla Data Center jest Klaster Omega, który jest zaawansowanym rozwiązaniem sprzętowo-programowym dedykowanym do obsługi systemu ISOF-ERP, pracującym w trybie SaaS. W klastrze stosowana jest wirtualizacja systemów operacyjnych, połączona z wirtualizacją zasobów dyskowych i replikacją synchroniczną, które dają ogromne możliwości budowania wysokowydajnych i bezpiecznych klastrowych systemów wieloserwerowych. HEUTHES stosuje w swoim klastrze replikację kaskadową i tzw. kopie migawkowe (ang. snapshot), które ułatwiają i przyspieszają m.in. tworzenie kopii zapasowych oraz weryfikację bieżącej poprawności działania systemu bez zatrzymywania funkcjonalności serwerów. W szczególności możliwe jest sprawdzenie czy zabezpieczenia są w pełni sprawne. Przykładem jest weryfikacja czy serwer replikacji bazy danych będzie w pełni sprawny po przełączeniu w tryb pracy głównej - technologia R2O. Pozwala ona zalogować się do serwera zapasowego w trybie „tylko do odczytu” i dzięki algorytmom blockchain porównać oryginał i kopię. Na serwerze zapasowym można też uruchamiać długo trwające raporty odciążając serwer główny.

Dzięki stosowanym własnym rozwiązaniom HEUTHES zapewnia klientom w skali roku realny dostęp do systemów w trybie SaaS u na poziomie 99,99% (2022 r.) czasu przy wysokim zarówno parametrze efektywności energetycznej swoich Data Center, jak i poziomie bezpieczeństwa przetwarzania danych.

Zobacz archiwum wiadomości:
od 01.2024   07-12.2023   01-06.2023   07-12.2022   01-06.2022   07-12.2021   01-06.2021   07-12.2020   01-06.2020   07-12.2019   01-06.2019   07-12.2018   01-06.2018   07-12.2017   01-06.2017   07-12.2016   01-06.2016   07-12.2015   01-06.2015   07-12.2014   01-06.2014   07-12.2013   01-06.2013   07-12.2012   01-06.2012   07-12.2011   01-06.2011   07-12.2010   01-06.2010   07-12.2009   01-06.2009   07-12.2008   01-06.2008   07-12.2007   01-06.2007   07-12.2006   01-06.2006   07-12.2005   01-06.2005   2004   2003  


Zapytaj o więcej szczegółów! Wyślij zapytanie ›