Terminale Danych


Pobierz aplikację "Mobilny ISOF" z Google Play

Terminale danych to najnowszej generacji skanery magazynowe wyposażone w system operacyjny Android. Aktualnie na rynku występują trzy typy urządzeń, od skanera – najstarsza wersja, poprzez kolektor, do terminala – najnowsza wersja:

  • Skanery kodów kreskowych (funkcja czytnika kodów kreskowych 1D/2D + odporność na trudne warunki pracy).
  • Kolektory danych (funkcje skanera kodów + pamięć wewnętrzna + ekran + oprogramowanie producenta sprzętu).
  • Terminale danych (funkcje kolektora + Android/Windows CE + możliwość wgrywania zewnętrznych aplikacji).

Do najbardziej popularnych modułów komunikacyjnych w terminalach należą: WiFi, LTE, Bluetooth oraz NFC. Popularni producenci powyższych urządzeń to: Datalogic®, Honeywell®, Zebra® i Motorola®. Terminale z systemem Android szybko zdobywają rynek kosztem rozwiązań z Windows CE. Część nowych terminali jest wyposażona również w tylne aparaty fotograficzne i gniazda SIM – w efekcie wyglądają jak smartfony. Jednak aparaty są wykorzystywane tylko do robienia zdjęć (np. reklamacje). Wykorzystywanie aparatu wbudowanego w urządzenie - jako czytnika - jest nieergonomiczne w pracy magazynowej. W ramach technik czytania kodów, rozwój przebiegał od skanerów diodowych poprzez laserowe do najnowszych - 1D/2D imager. W tych ostatnich do odczytywania kodów służą właśnie „imagery” - na górnej krawędzi urządzenia, które są często wkładane w uchwyty pistoletowe.

Zalna praca w ISOF

Terminal Datalogic Memor 10® w ISOF

Firma HEUTHES przetestowała i dopasowała system ISOF do współpracy z terminalami danych online opartymi na systemie Android. Terminale danych umożliwiają odczytanie kodów kreskowych (kody 1D) oraz QR kodów (kody 2D).

Dzięki systemowi operacyjnemu Android na terminalu można uruchomić oprogramowanie Mobilny ISOF, co w efekcie prowadzi do uruchomienia na skanerze pełnej wersji systemu ISOF, a wykorzystując specjalne funkcje można w wygodny sposób realizować czynności magazynowe, zapisując wyniki w czasie rzeczywistym w centralnej bazie danych firmy.

Połączenie terminala z ISOF umożliwia z praktycznego punktu widzenia w firmach rezygnację z dokumentacji papierowej na rzecz dokumentów elektronicznych, zwłaszcza w zakresie obsługi magazynu i produkcji. W systemie stosowana jest silna autoryzacja użytkowników, z których każdy jest jednoznacznie identyfikowany indywidualnym certyfikatem bezpieczeństwa oraz silna ochrona transmisji z wykorzystaniem protokołu TLS 1.3. Wszystkie dokumenty elektroniczne mogą być zabezpieczane firmową pieczęcią cyfrową lub sygnaturą blockchain. Zapewnia to równorzędne bezpieczeństwo jak przy dokumentacji papierowej i pozwala ograniczyć ilość wydruków i skupić się na pracy, a nie obróbce dokumentacji papierowej.

Dostęp na terminalu do pełnej wersji systemu ISOF umożliwia obsługę zaawansowanych funkcji, przy czym obsługa palcem, na stosunkowo niewielkich ekranach terminali, nie zawsze jest wygodna (brakuje rysika). Kluczowe funkcje magazynowe zostały specjalnie dopasowane do małego ekranu terminala.

Dzięki specjalnym funkcjom na terminalu ułatwione jest:

  • wystawianie dokumentów przyjęcia PZ,
  • wystawianie dokumentów wydania WZ,
  • weryfikację położenia towaru w magazynie (sektor / regał / półka) i jego przesunięcie,
  • prowadzenie inwentaryzacji*,
  • przygotowanie towarów do wydania ZKR* (Zamówienie od Klienta Realizacja) i przyjęcia ZDR* (Zamówienie do Dostawcy Realizacja)
  • wystawianie pozostałych dokumentów magazynowych*,
  • przygotowanie i weryfikacja poprawności towarów na liście do wysyłki lub przyjęcia*.

* funkcje znajdują się w fazie opracowania lub końcowej fazie produkcji

W terminalu uruchamiana jest aplikacja „Mobilny ISOF” (do pobrania z Google Play), która umożliwia ergonomiczną pracę z systemem ISOF na terminalach danych, a także smartfonach i tabletach. Dzięki temu terminal stanowi w rękach użytkownika urządzenie umożliwiające dostęp do wszystkich funkcji ISOF.

HEUTHES przewiduje, że terminale danych będą nie tylko wykorzystywane w gospodarce magazynowej, logistyce i produkcji. Innym planowanym obszarem wdrożenia jest system zarządzania dokumentami, dzięki któremu możliwa jest archiwizacja dokumentów elektronicznych z poziomu terminala. HEUTHES zrealizował też integrację terminali z systemem zabezpieczeń blockchain.

Ponieważ w terminalu uruchomiony jest pełny system ISOF, w trakcie wykonywania skanowania operator może poznać wszelkie informacje o towarze, które są zgromadzone w bazie danych, łącznie z cenami, ilością, położeniem, zdjęciami, instrukcjami i powiązanymi kontrahentami.

Jak dotychczas, najlepiej na propozycję współpracy w zakresie terminali zareagowała firma Datalogic i jej europejski dystrybutor firma Jarltech i z nią HEUTHES podpisał umowę o współpracy. Urządzenie Memor 10® (1D/2D, Imager, Android, WiFi+LTE) po testach, sprawdzeniu i dopasowaniu oprogramowania jest rekomendowane przez HEUTHES użytkownikom do obsługi w systemie ISOF.

Memor 10® obsługuje również karty SIM, dzięki czemu terminal może pracować nie tylko w sieci lokalnej poprzez łącze WiFi, ale w razie potrzeby łączyć się poprzez sieć GSM z wykorzystaniem LTE-Advanced/4G+. Obydwa sposoby zapewniają komfortową pracę z systemem ISOF. Na terminalu można również inicjować wydruki na drukarki sieciowe dokumentów magazynowych, nalepek i kodów kreskowych.

Dzięki uprzejmości firmy Datalogic, HEUTHES dysponuje w swoim laboratorium zestawem demonstracyjnym, który mogą zademonstrować pracownicy działu handlowego u Klienta, bądź w formie telekonferencji, pokazując, że już dzisiaj to rozwiązanie sprawdza się w praktyce.



Zapytaj o więcej szczegółów! Wyślij zapytanie ›