Historia HEUTHES od 1989 roku

Historia firmy sięga roku 1986, kiedy to powstała nieformalna grupa programistów pod nazwą HEUTHES The Software Group of Wojciech Grzybek. Początkowo programiści wchodzący w skład zespołu pracowali w różnych firmach, które współpracowały w tworzeniu oprogramowania. Jednak niezależnie od tego, gdzie programy powstawały, sygnowane były znakiem HEUTHES. Pierwszym produktem był język opisu informacji wraz z kompilatorem i przeglądarką HEUTHES, który można określić mianem protoplasty języków SGML i HTML. Od tego rozwiązania pochodzi nazwa firmy. Wzięła się ona od dwóch greckich słów heuristics i thesaurus, co oznacza skarbiec wiedzy o niealgorytmicznych technikach rozwiązania problemów.

Firma została założona jako spółka z o.o. 29 marca 1989 roku i rozpoczęła działalność 1 września tego roku. Do dnia dzisiejszego jest znanym na rynku producentem oprogramowania. Jej specjalizacją jest produkcja kompleksowych rozwiązań informatycznych dla sektora finansowego, a także zaawansowanych aplikacji klasy ERP.

Ważna data w historii

Pierwszą ważną datą w rynkowej działalności firmy jest rok 1990, kiedy to HEUTHES wdrożył system ROR (bankowy system obsługi kont osobistych) w 43 oddziałach Pomorskiego Banku Kredytowego w Szczecinie. W następnym okresie ROR został wdrożony w dalszych 60 oddziałach, zarówno PBKS SA (Pomorski Bank Kredytowy w Szczecinie), jak i innych dużych banków, takich jak PBG SA (Powszechny Bank Gospodarczy) i BDK SA (Bank Depozytowo-Kredytowy).

Najdłużej działającym systemem firmy jest HEUTHES-GRYFBANK. Wdrożony został w 1992 roku i w dalszym ciągu jest obecnie używany przez kilka tysięcy pracowników PEKAO SA. Tak długi okres użytkowania wiąże się z implementacją w systemie najważniejszej technologii firmy - KOBADIBUS (ang. Knowledge Base Driven Banking System - Sterowany Bazą Wiedzy System Bankowy) dzięki której możliwe jest swobodne definiowanie produktów bankowych oraz łączenie ich z zasadami działania i księgowania. Dzięki niej bank samodzielnie przygotowywał i zaoferował klientom tysiące produktów bankowych z niewielkim udziałem producenta oprogramowania. W takim podejściu do budowania systemów informatycznych zawiera się filozofia HEUTHES mówiąca o uzyskiwaniu przewagi funkcjonalnej i rynkowej dzięki przewadze technologicznej.

Wdrażanie systemu GRYFBANK rozpoczęło się w 1992 roku i objęło PBKS SA i BDK SA. Obecnie, po skonsolidowaniu Grupy PEKAO SA firma HEUTHES jest również dostawcą oprogramowania do banku PEKAO SA.

MULTICENTAUR – drugi kamień milowy

Kolejnym ważnym systemem w historii firmy jest MULTICENTAUR, który integruje wiele systemów informatycznych banku takich jak: System Główny, System Księgi Głównej kont rozrachunkowych, Centrum Rozliczeń i Reklamacji, System Kartowy, Home-Banking, ERP dla zaplecza banku. Integruje również systemy otoczenia bankowego, np. ELIXIR, EUROELIXIR, SORBNET, SORBNET EURO, SWIFT. Tworzy główny „hub informacyjny” przez który wszelkie systemy w Banku wymieniają informacje i który pośredniczy w komunikacji z otoczeniem Banku i jego Klientem

Pierwsze wdrożenie systemu MULTICENTAUR w Banku Pekao S.A. rozpoczęło się w dniu 2001.04.19. Do dnia dzisiejszego miało miejsce 10 uaktualnień systemu - upagrade'ów. Ponieważ jest to system bankowy, dla którego obowiązują specjalne normy bezpieczeństwa wdrożenie przeprowadzają osobiście pracownicy banku, którzy otrzymują gotowy system przygotowany na podstawie ustalonej wcześniej specyfikacji. W 2006 roku miało miejsce wdrożenie w Mazowieckim Banku Regionalnym SA (MRB SA), a w 2013 roku w banku SGB-BANK SA.

GRYFCARD – kolejne ważne rozwiązanie

Dobra współpraca z bankami zaowocowała powstaniem kolejnego rozwiązania, systemu GRYFCARD. Pozwala on m.in. na automatyzację obsługi procesów kartowych, elektroniczny obieg dokumentów między oddziałami a centralą, dostęp on-line do informacji o transakcjach kartowych i ich szczegółach. Dzięki temu umożliwia obsługę większej liczby klientów i ma bezpośredni wpływ na usprawnienie pracy i redukcję kosztów działania banku oraz bezpieczeństwo funkcjonowania kart płatniczych.

Pierwsze wdrożenie systemu GRYFCARD miało miejsce w 1995 r. w banku PBKS SA. Kolejnym bankiem, który w 1998 r. wdrożył system był Bank Gospodarki Żywnościowej SA. W 1999 roku dołączył do nich Gospodarczy Bank Wielkopolski SA. Najnowsze wdrożenia miały miejsce Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych SA (obecnie DnB NORD Polska SA) w 2004 oraz w roku 2006 w Mazowieckim Banku Regionalnym SA.

Wchodzący w jego skład system GRYFCARD/WWW po raz pierwszy został wdrożony w 2005 roku w Gospodarczym Banku Wielkopolski SA oraz w kilkuset bankach zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej. W 2006 system został wdrożony w Mazowieckim Banku Regionalnym SA i zrzeszonych z nim bankach spółdzielczych. Szacuje się, że GRYFCARD obsługuje obecnie około 2 milionów kart płatniczych wydanych w Polsce.

ISOF – oferta dla firm

W 1999 roku HEUTHES postanowił rozwinąć działalność i przenieść swoje doświadczenie producenta systemów bankowych na rynek produktów dla MSP. Firma w 2000 r. wprowadziła na rynek Internetowy System Obsługi Firmy - ISOF. To system klasy ERP, który pozwala na prowadzenie firmy poprzez standardową przeglądarkę internetową, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Dzięki temu umożliwia łatwe stworzenie zintegrowanego systemu informatycznego firmom terytorialnie rozproszonym, posiadającym oddziały, filie, magazyny czy mobilnych pracowników. Obecnie ISOF pracuje zarówno w firmach małych i średnich, jak i tych notowanych na warszawskim parkiecie papierów wartościowych. Rodzina systemów ISOF obejmuje: ISOF-START dla mikro i małych firm, ISOF-ERP dla małych, średnich i dużych firm, ISOF-WORKFLOW do zarządzania obiegami dokumentów, ISOF-BIURA RACHUNKOWE dla biur rachunkowych i obsługiwanych przez nie firm, ISOF-PROFAP umożliwiający ocenę numeryczną prawdopodobieństwa awarii systemów technicznych.

Czasy obecne

W dniu dzisiejszym HEUTHES dysponuje zespołem zdolnych i doświadczonych pracowników, a także nowoczesnym sprzętem komputerowym oraz zaawansowanym oprogramowaniem przeznaczonym do rozwijania systemów informatycznych. Firma corocznie zajmuje czołowe miejsca w rankingach Computerworld TOP 200 i TELEINFO 500 producentów oprogramowania.

Systemy firmy pracują od 25 lat w PEKAO SA oraz w bankach SGB-BANK SA, DNB Bank Polska SA i w grupie ponad 200 banków spółdzielczych z siecią ponad 1800 placówek oraz w wielu przedsiębiorstwach sektora MSP.

Kapitał założycielski firmy HEUTHES – 150 USD

Rocznik Statystyczny GUS podaje, że przeciętne wynagrodzenie w kraju wyniosło w 1989 roku 206 758 zł. Według tego samego źródła za średnie wynagrodzenie można było kupić w tym roku 1017 bochenków chleba czy 342 kilogramów ryżu.

Przypomnijmy, że:

 • 4 czerwca 1989 – odbyła się pierwsza tura wyborów do Sejmu kontraktowego, zwycięska dla Solidarności.
 • 1 sierpnia 1989 – zniesiono kartki na mięso na terenie całego kraju.
 • 9 listopada 1989 – rozpoczęło się burzenie muru berlińskiego.

W marcu 1989 r. kurs dolara wynosił 3 000 zł, na początku września przekroczył jednak już 10 000 zł. Firma HEUTHES została założona 29 marca 1989 r. i wtedy też wniesiony został kapitał założycielski w wysokości 1,5 mln zł co stanowiło wówczas równowartość 150 USD. Po 24-latach sprzedaż produktów firmy w 2013 r. wyniosła 3.25 mln USD. Działalność księgowa firmy rozpoczęła się 1 września 1989 r.

PoprzednieNastępne

Pierwszy komputer w firmie HEUTHES - Schneider Euro PC

Komputer zintegrowany z klawiaturą

Producent: Schneider
Model: Euro PC
Data rozpoczęcia produkcji: 1988
Procesor 8088
Taktowanie zegara: 9,54MHz
RAM: 512 KB
Pamięć masowa: Dyskietka 3,5"
Karta graficzna: CGA 620x200, Hercules 720x384, Text: 80x25
Obsługiwana liczba kolorów: 4
Dźwięk: PC-Speaker
System operacyjny: MS-DOS 3.3
Porty: Szeregowy, Równoległy, Myszka, Klawiatura, Monitor, 1 slot ISA

Schneider EuroPC kupiony był w 1989 roku w Berlinie. Po krótkiej, 2 letniej pracy w dziale oprogramowania został przesunięty do sekretariatu i służył tam do 1999 roku. Jest nadal sprawny. Nie wymaga dysku twardego ponieważ system operacyjny ładował się poprzez sieć z serwera Novell, tam też miał zasoby dyskowe.

PoprzednieNastępne

Pierwszy telefon komórkowy w firmie HEUTHES - Nokia Talkman - NMT450
Waga: ok 2kg
Wymiary: 28cm x 16cm x 7cm (bez anteny)
Antena: 37cm
Długość kabla słuchawki: od 38cm d0 110cm
Bateria: NiCD, 12V, 1700mAh
Oznaczenie słuchawki: HSN-4
Oznaczenie terminala: TMF-3SP /BBM-2
Ładowarka: ACL-2; IN ~220V, 50/60Hz, 0.7A; OUT 13.9V DC, 5A; kabel - 170cm + 14cm + 140cm

Telefon komórkowy włożony w 1990 roku do teczki prezesa powodował, że oprócz niego mieścił się w niej jeszcze tylko długopis. Chociaż dzisiaj telefony komórkowe nie ważą już 2 kg, w dalszym ciągu nosimy przy sobie równie ciężkie urządzenia techniczne, obecnie w postaci laptopów.

PoprzednieNastępne

Pierwszy dysk twardy w serwerowni HEUTHES - Maxtor 40MB
Producent: Maxtor
Produkt: 7000 Serisi IDE 3524
Numer modelu: 7040A
Pojemność: 40 MB
Prędkość obrotowa: 3524 RPM
Inne pojemności: 60 - 130 MB
Pamięć podręczna: 32 - 64 kB
Interfejs: IDE
Data produkcji: 1991

Na 40 MB dysku twardym mieściły się w 1991 roku wszystkie dane firmowe, dokumenty, faktury, jak również liczne już wówczas wyprodukowane przez HEUTHES programy. I jeszcze zostawało sporo wolnego miejsca.

PoprzednieNastępne

Pierwsze karty sieciowe w firmie HEUTHES - ArcNet
Model: AN-520BT
Architektura: 16-Bit ISA
Protokół komunikacyjny: Token Passing (bez blokad)
Złącze: BNC
Prędkość przesyłu danych: 2,5 Mb/s

Mimo że prędkość przesyłu karty sieciowej ARCnet nie była zbyt duża (2,5 Mb/s) to protokół który obsługiwał połączenie był niezwykle efektywny. Nawet w dużych firmach, każdemu komputerowi przydzielano indywidualne pasmo dostępu do sieci. Dzięki temu nie było blokad transmisji. Dobra cecha została później zaniechana w sieciach Ethernet. Architektura połączenia wymuszała oplatanie całej firmy jednym, grubym kablem koncentrycznym.

PoprzednieNastępne

Pierwsze drukarki igłowe w firmie HEUTHES - Juki 6100 Daisywheel
Typ: igłowa
Szerokość wałka: 13 cali
Szybkość drukowania: 18 znaków na sekundę

W drukarkach Juki bardzo trudno zakładało się papier. Jednak były to niezwykle trwałe konstrukcje. Niektóre wytrzymywały nawet 10 lat pracy w biurach. Po kilku latach intensywnego rozwoju, firma Juki sprzedała swoje rozwiązania firmie Seikosha, która już pod własną marką kontynuowała produkcję drukarek.

PoprzednieNastępne

Pierwsza drukarka laserowa w firmie HEUTHES - HP LaserJet III
Wydajność: 8 stron na minutę
Rozdzielczość: 300x300 dpi
Pamięć: 1 MB rozszerzalne do 5MB
Wydajność tonera: 4000 stron
Wydajność miesięczna: do 16 000 stron
Wbudowana technologia: Resolution Enhancement zwiększająca jakość wydruku do 600 dpi

HP LaserJet III to najlepszy zakup sprzętowy w historii HEUTHES. Bezawaryjna praca przez 15 lat (1990-2004). Wydrukowała najważniejsze kontrakty podpisane z bankami.

PoprzednieNastępne

Pierwszy czytnik kart magnetycznych dla systemów bankowych HEUTHES - Gamma GMCR
Napięcie zasilania, stałe: 5-9 V
Pobór prądu: max 80 mA
Odczyt ścieżki ISO 3554: ISO 1 210 bpi, 79 znaków max; ISO 2 75 bpi, 40 znaków max; ISO 3 210 bpi, 170 znaków max
Komunikacja (do wyboru): format danych na życzenie klienta; port klawiatury DIN; RS 232
Temperatura pracy: -10°C – 50°C, pod zadaszeniem
Wymiary (wys. x szer.x dług.): 55 x 90 x 170 mm
Waga: 500 g

Czytnik GMCR służył do testów wyprodukowanego oprogramowania bankowego. Dzięki niemu powstały karty identyfikujące właścicieli kont w Pomorskim Banku Kredytowym w Szczecinie, który wszedł później w skład PEKAO SA.

PoprzednieNastępne

Pierwszy modem w firmie HEUTHES - WorldPort 2400
Prędkość transmisji sygnału: 2400 bodów
Zasilanie: bateria 9V
Złącza: DB-25
Wymiary (wys. x szer.x dług.): 10 x 23 x 40 mm
Waga: 170 g

Za pomocą modemu firma łączyła się do pierwszego serwera poczty elektronicznej w firmie Telbank. Wykorzystywany był również w serwerze BBS. BBS służył bankom po wdzwonieniu do pobierania plików, poczty elektronicznej, oprogramowania. W taki sposób pracowało się przed upowszechnieniem sieci Internet.

PoprzednieNastępne

Pierwszy firmowy aparat cyfrowy HP Photosmart Digital Camera C200
Rozdzielczość: 1 megapiksel (1152x872), 24 bitowa głębia kolorów
Zoom: 2x
Obiektyw: szklany, F2.8
Wyświetlacz LCD: 8" kolorowy
Pamięć: 4 i 8 MB CompactFlash
Porty: RS232 i NTSC/PAL TV outv

Aparat cyfrowy był prezentem od firmy HP. Uwiecznił wiele historycznych chwil.

PoprzednieNastępne

Pierwszy rower serwisowy w firmie HEUTHES - Romet Wagant
Typ: turystyczny
Rozmiar kół: 27x1,25
Przerzutki: 5 biegów, Romet

Rower Wagant był pierwszym pojazdem w firmie. Był niezbędny do szybkich dojazdów do banku w celu niezwłocznego podjęcia zgłoszonych prac serwisowych. Bank wyszedł nam naprzeciw i zainstalował w Szczecinie, na pl. Żołnierza Polskiego specjalny stojak do zaparkowania i zabezpieczenia przed kradzieżą roweru. Przejazd rowerem był najszybszym sposobem przemieszczenia się z pierwszej siedziby firmy przy ul. Królowej Korony Polskiej do oddziału Pomorskiego Banku Kredytowego w Szczecinie na pl. Żołnierza Polskiego.

PoprzednieNastępne

Pierwszy samochód służbowy w firmie HEUTHES - Mercedes, seria 124
Typ nadwozia: sedan
Pojemność silnika: 2799 cm3
Moc: 193 KM
Prędkość maksymalna: 230 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 8,9 s
Moment obrotowy: 270 Nm
Skrzynia biegów: manualna, 5 biegowa
Wymiary (wys. x szer.x dług.): 1431 x 1740 x 4740 mm
Rozstaw osi: 2799 mm
Masa: Masa: 1490 kg
Objętość bagażnika: 562 l
Rok produkcji: 1996

Mercedes od 1996 roku, przez wiele lat był użytkowany przez Prezesa HEUTHES. Przejechał ponad 300 tys. km bez większych napraw. Jest to jeden z ostatnich modeli samochodów, które można zapalić „na pych” bez ryzyka poważnego uszkodzenia silnika. Niestety dojazd do banku doliczając poszukiwanie parkingu trwał o wiele dłużej niż z wykorzystaniem rowera serwisowego.

PoprzednieNastępne

Obecna serwerownia Data Center ISOF
 • Dzienne i miesięczne kopie bezpieczeństwa,
 • Zdwojone dyski twarde (RAID 10) w serwerach,
 • Duża wydajność dzięki najnowszym czteroprocesorowym, 64-bitowym serwerom,
 • Wysokostabilne i wydajne mechanizmy wirtualizacji,
 • Stały monitoring wszelkich parametrów pracy: wydajności, temperatury, obciążenia procesorów, dysków i łączy a także szybkości pracy dla każdego pojedynczego użytkownika,
 • Replikacja danych on-line na dwóch serwerach,
 • Replikacja danych on-line w dwóch ośrodkach komputerowych,
 • Zasilanie serwerów z dwóch niezależnych przyłączy energetycznych,
 • Podwójny system UPS,
 • Dwa niezależne zespoły prądotwórcze z silnikami diesla,
 • System przeciwpożarowy z gazem obojętnym,
 • Filtracja powietrza z eliminacją cząstek stałych,
 • Precyzyjny, podwójny system klimatyzacji ze stałym monitoringiem temperatury i wilgotności,
 • Zdwojone łącze internetowe,
 • Kontrola dostępu do pomieszczeń z użyciem kart,
 • Telemonitoring budynku i szaf serwerowych,
 • Ochrona dostępu do budynku i pomieszczeń z zaawansowaną (fotograficzną) kontrolą uprawnień.

PoprzednieNastępne