Nawigacja i lokalizacja
Dzięki zawarciu w telefonach komórkowych technologii Java otworzyła się możliwość wyposażania ich w nowe funkcje. Odbywa się to przy wykorzystaniu prostej metody ładowania aplikacji Java poprzez przeglądarkę WAP.

Firma HEUTHES opracowała aplikację ISOF-GPS Point przekształcającą telefon komórkowy GMS w system nawigacyjny GPS. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie dokładnych informacji o lokalizacji w terenie. Jest to przydatne zarówno w turystyce (turystyka piesza, rowerowa, żeglarstwo), jak i w biznesie (lokalizacja floty samochodowej w firmach, nawigacja samochodowa). W orientacji w terenie pomaga baza 800 miejscowości i możliwość samodzielnej definicji celów.

ISOF-GPS Point może współdziałać z wybranymi modułami oferowanego przez nas systemu ISOF, przeznaczonego do kompletnej obsługi firmy.

Wymagania techniczne
ISOF-GPS Point to początek całego zestawu aplikacji przygotowywanych przez HEUTHES, przeznaczonych dla urządzeń mobilnych obsługujących technologię Bluetooth. Są tworzone w technologii Java (J2ME) i komunikują się łączem radiowym Bluetooth z urządzeniami zewnętrznymi. Do prawidłowego działania aplikacji ISOF-GPS Point niezbędny jest oprócz samej aplikacji i telefonu GSM Nokia 6600 odbiornik GPS wspierający Bluetooth (zalecany Fortuna Clip-On Bluetooth GPS Receiver).

ISOF-GPS Point jest aplikacją uniwersalną, przeznaczoną dla wszystkich telefonów wyposażonych w technologię Java 2.0. Do tej pory została przetestowana na telefonie Nokia 6600*.

Wersje dla innych telefonów i odbiorników GPS w przygotowaniu

Podstawowe możliwości
1. Informacje podstawowe. Wyświetlanych jest szereg informacji pobieranych z odbiornika GPS o:
– szerokości, długości geograficznej i wysokości n.p.m.,
– aktualnej dacie i czasie.

Możliwe jest wprowadzenie poprawki odnośnie strefy czasowej i czasu zimowego/letniego. W nocy lepiej widoczne są białe litery na czarnym tle stąd opcja szybkiej zmiany między trybem dziennym i nocnym.
Nawigacja podróżna
2. Nawigacja podróżna. Po wprowadzeniu celu trasy oraz zarejestrowaniu godziny i daty startu określana jest:
– ilość przebytych i pozostałych kilometrów do celu,
– prędkość aktualna i średnia,
– czas podróży i czas przerw,
– przewidywana przez system godzina dotarcia do celu.

Kierunek podróży
3. Kompas. Umożliwia szybką orientację aktualnego kierunku podróży w stosunku do kierunków stron świata. Aktualny kurs podróży wyznacza zawsze czarny trójkąt natomiast namiar na wybrany wcześniej cel pokazuje czerwona strzałka. Dodatkowo wyświetlana jest odległość do celu i aktualna prędkość. Umożliwia to szybką weryfikację prawidłowości aktualnego kierunku podróży w stosunku do wyznaczonego celu oraz informację o zbliżaniu lub oddalaniu się od niego. Funkcja jest aktywna w trakcie ruchu.

Wygodne menu
4. Wielopoziomowe menu i pomoc. Intuicyjny interfejs użytkownika zapewnia szybki dostęp do poszczegól-nych funkcji. Wszystkie możliwości systemu są opisane we wbudowanej Pomocy.
Graficzna wizualizacja
5. Graficzne wyświetlenie trasy. Aktualna pozycja jest zawsze zlokalizowana na środku wyświetlacza. Łatwy dostęp do zbliżeń i przesuwania mapy umożliwia szybki podgląd szczegółowych informacji naniesionych na mapę trasy. Aplikacja zawiera wbudowaną bazę pozycji 800 miejscowości, które są prezentowane na wyświetlaczu. W łatwy sposób można do niej dołączyć nowe punkty. Podróż może się odbywać po wcześniej samodzielnie zdefiniowanej lub zarejestrowanej automatycznie trasie.

Dokładność
6. Satelity. Do określenia dokładnego położenia (wraz z wysokością n.p.m.) odbiornik GPS musi odebrać sygnał z co najmniej czterech satelitów jednocześnie (maksymalnie z dwunastu).

Wyświetlane są informacje o poziomie mocy sygnału z poszczególnych satelitów, ich aktualnej pozycji oraz ilości satelitów będących w zasięgu odbiornika GPS. Podana jest również dokładność wyznaczania aktualnej pozycji.

Przeczytaj o aplikacjach mobilnych...